Κυριακή 31 Μαρτίου 2013

Λιων - Σοσσω 1 - 2

Τέταρτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη συμπλήρωσε η Λιων, η οποία ηττήθηκε στο Ζερλάν 2 - 1 από τη Σοσσω, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 30η αγωνιστική της Ligue 1,. Από ‘κει που διεκδικούσε πρωτάθλημα η Λιων, τώρα κάνει… αγώνα για να παραμείνει στην πρώτη τριάδα. Οι λιονέ μετά την τεσσάρα (4 - 1) από την Μπαστιά, ηττήθηκαν στο Ζερλάν από τη Σοσσω με σκορ 2 - 1, στο ματς που ολοκλήρωσε την 30η αγωνιστική της Ligue 1,. Ετσι, το σύνολο του Ρεμυ Γκαρντ παρέμεινε την τρίτη θέση, αφού νίκησε η Μαρσέιγ, με την ομάδα του Σεντρίκ Καντέ από την άλλη, να ξεφεύγει – ύστερα από καιρό - από τη ζώνη του υποβιβασμού,.

Η Λιων ήταν αυτή που είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ωστόσο εκείνη που ευτύχησε να προηγηθεί ήταν η Σοσσω, με γκολ του Σίο στο 50ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Ρεμυ Γκαρντ άρχισαν να πιέζουν ακόμη περισσότερο, με τον Λακαζέτ να κερδίζει πέναλτυ και να το μετατρέπει σε γκολ ο Γκομίς στο 68’. Μάλιστα, στο 76’ οι λιονέ είχαν και δοκάρι με τον Λυσσάντρο Λόπες, με τον Μπακαμπού να… παγώνει το Ζερλάν στο 88ο λεπτό και να δίνει τη μεγάλη νίκη στους φιλοξενούμενους με το τελικό 2 - 1,.  http://www.fcsochaux.fr/

Λιων - Σοσσω 1 - 2   ( 68’ πεναλτυ Γκομίς - 50’ Σίο 88’ Μπακαμπού )