Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013

Λιων—Τόττεναμ 1—1

Με γκολ του Ντεμπελέ στο 90΄η Τόττεναμ πήρε το 1 - 1 από τη Λιων στη Γαλλία και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League. Eπόμενη αντίπαλος η Ιντερ. Οπως το έκανε στο Λονδίνο, έτσι έγινε και στη Γαλλία! Η Τόττεναμ, με γκολ στο φινάλε, διαμόρφωσε το τελικό 1 - 1 στη ρεβάνς με τη Λιων στο Ζερλάν και σε συνδυασμό με το υπέρ της 2 - 1 του πρώτου αγώνα, πανηγύρισε έξαλλα την πρόκριση στους 16 του Γιουρόπα Ληγκ. Στο Γουάιτ Χαρτ Λέην, ο Γκάρεθ Μπαιηλ ήταν αυτός που με απ ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 93’ έδωσε στα σπιρούνια το προβάδισμα πρόκρισης. Στο Ζερλάν, ο… Ντεμπελέ ανέλαβε να ολοκληρώσει το έργο του Ουαλλού και στη συμπλήρωση των 90 λεπτών του αγώνα, ισοφάρισε στο τελικό 1 - 1, με το οποίο, το σύνολο του Βίλλας – Μπόας θα βρεθεί στην επόμενη φάση της δεύτερης τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει την Ιντερ. Η αποφασιστικότητα με την οποία μπήκε η Λιων στον αγωνιστικό χώρο γινόταν εμφανής, παρά το στυλ παιχνιδιού που επέλεξε η γαλλική ομάδα. Η Τόττεναμ είχε πρόβλημα στη μεσαία γραμμή, με τον Πάρκερ να μην βρίσκεται σε καλή μέρα και σαν αποτέλεσμα, τα σπιρούνια άργησαν να πάρουν το πάνω χέρι. Μέχρι να το κάνουν, ο Γκοναλόν είχε ανοίξει το σκορ με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Γκρενιέ για το 1 - 0 υπέρ των λιονέ. Η ομάδα του Αντρέ Βίλλας – Μπόας είχε ανούσια και φλύαρη υπεροχή, κυκλοφορούσε τη μπάλα, αλλά ήταν πολύ δύσκολο να πλησιάσει στα καρρέ του Βερκούτρ. Οι Γάλλοι έφταναν στην περιοχή του Φρίντελ με γρήγορες αντεπιθέσεις, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με το 1 - 0, αφού και το μακρινό σουτ του Χόλτμπυ στο 45’ σταμάτησε στο δοκάρι για την Τόττεναμ,. Τα σπιρούνια ξεκίνησαν πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50ο λεπτό θα μπορούσε ο Γκάρεθ Μπαιηλ να έχει φέρει το ματς στα ίσια και φυσικά, να δώσει στους Λονδρέζους σκορ πρόκρισης. Από σέντρα του Αντεμπαγιόρ από δεξιά, ο Ουαλλός βρέθηκε ολομόναχος στην περιοχή των Γάλλων, όμως το δεξί μονοκόματο σουτ που έκανε έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βερκούτρ. Βέβαια, πέντε λεπτά αργότερα, ο Λακαζέτ έχασε τεράστια ευκαιρία από θέση βολής, καθώς σούταρε πάνω στον Φρίντελ που απομάκρυνε με τα πόδια,. Overview   Report   Quotes  Lineups  Commentary

στο 90ο λεπτό, από το δυνατό αριστερό σουτ του Ντεμπελέ διαμορφώθηκε
το τελικό 1 - 1, με το οποίο, τα σπιρούνια θα βρεθούν στους 16 του Γιουρόπα Ληγκ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λιων: Βερκούτρ, Ρεβεγιέρ, Μπίσεβατς, Λόβρεν, Ουμτιτί, Φοφανά, Γκοναλόν,
Γκρενιέ, Λακαζέτ (65’ Μαλμπράνκ) Λισάντρο (73’ Γκεζάλ) Γκομίς (82’ Μπριάν)
Τόττεναμ: Φρίντελ, Γουωκερ, Γκαλάς, Βερτόνχεν, Ασου Εκοτό, Ντεμπελέ, Πάρκερ
84’ Λίβερμορ, Λένον, 66’ Ντέμπσευ, Μπαιηλ, Χόλτμπυ, 74’ Σίγκουρντσον, Αντεμπαγιόρ

Λιων—Τόττεναμ 1—1  ( 17' Γκοναλόν - 90' Ντεμπελέ )