Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013

Τσέλσυ—Σπάρτα Πράγας 1—1

Χάρη στο γκολ του Εντέν Αζάρ στις καθυστερήσεις η Τσέλσυ ισοφάρισε 1 - 1 τη Σπάρτα Πράγας και πήρε εκείνη την πρόκριση για τους 16 του Europa League,. Οι μπλε είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ από το 17ο λεπτό με το γκολ του Λαφάτα και η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έδειχνε να παίζει με την ιδέα πως το γκολ θα ερχόταν αργά ή γρήγορα και χωρίς προσπάθεια. Τελικά, αυτό ήταν λάθος, με τους Λονδρέζους να παίρνουν την πρόκριση με γκολ του Αζάρ (που είχε περάσει στο ματς στο 67’) στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ετσι, συνδύασαν με ισοπαλία την εκτός έδρας νίκη (1 - 0) του πρώτου αγώνα και... την έβγαλαν αναίμακτα. Η χαλαρότητα με την οποία αντιμετώπισε η Τσέλσυ το παιχνίδι, οφείλεται σε μεγάλο βαθμό για το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Οι μπλε, ναι μεν ξεκίνησαν αρκετά καλά, δείχνοντας πως και σε αυτό το ματς θα ήταν το αφεντικό, όμως δεν το πήραν όσο ζεστά θα έπρεπε. Ετσι, στο 16ο λεπτό, από μια εκτέλεση φάουλ της Σπάρτα Πράγας, ο Λαφάτα βρέθηκε σε θέση βολής και από κοντά έκανε το 1 - 0,. Ο Χουάν Μάτα έμοιαζε να προσπαθεί μόνος του και ο Φερνάντο Τόρρες να … χάνει τη μια ευκαιρία πίσω από την άλλη, ακόμα και αν σε ορισμένες περιπτώσεις, το γκολ φαινόταν να είναι η πιθανότερη εξέλιξη της φάσης…Η Τσέλσυ ήξερε ότι χρειαζόταν γκολ για να προκριθεί, το έψαξε, αλλά δεν φαινόταν να το κάνει όσο παθιασμένα θα έπρεπε. Η άμυνα της Σπάρτα ήταν αρκετά σφιχτή για να μην αφήσει τους παίκτες του Μπενίτεθ να φτάσουν με ευκολία στην περιοχή τους και η πρώτη εξαιρετική στιγμή για τους μπλε ήρθε στο 60ο λεπτό, από γυριστό σουτ του Τέρρυ που απομακρύνθηκε,.

Chelsea 1 Sparta Prague 1 (agg 2-1): Eden's late show ensures under-fire Rafa avoids another potential hazard   Overview   Report    Quotes