Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013

Μπορντω—Δυναμό Κιέβου 1—0

Την πρόκριση στους 16 του Europa League πήρε η Μπορντω, νικώντας 1 - 0 την Δυναμό στη ρεβάνς του 1 - 1 στο Κίεβο, και θα αντιμετωπίσει την Μπενφίκα,. Στο Κίεβο κόντρα στην Δυναμό η Μπορντω έκανε τη μισή δουλειά με το 1 - 1, ωστόσο στο Σαμπάν Ντελμά την… τελείωσε, επικρατώντας με σκορ 1 - 0, με αποτέλεσμα να προκριθεί στους 16 του Europa Leagueκαι και να βρει μπροστά της την Μπενφίκα. Η Μπορντω έδειξε περισσότερη διάθεση να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, παρά το γεγονός πως η Δυναμό ήταν εκείνη που καιγόταν για το γκολ, λόγω του 1 - 1 στο Κίεβο. Ετσι, οι Γιρονδίνοι ήταν αυτοί που πίεζαν από την αρχή και τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 41ο λεπτό με τον Ντιαμπατέ. Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγωνα έπεσε, αφού η Μπορντω βολευόταν με το 1 - 0 και γι’ αυτό έδινε περισσότερο βάρος στην άμυνα.

Η Δυναμό, από την άλλη, δεν έδειχνε πως μπορεί να απειλήσει το τέρμα των Γιρονδίνων, με το γκολ που είχε πετύχει ο Ντιαμπατέ να μενει μέχρι το τέλος,
δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του,. Overview   Report   Lineups   Commentary

Statistics   Photos   Οι συνθέσεις:

Μπορντω (Ζυλλω): Καρασω, Μαράνγκ, Πλανούς, Τρεμουλινάς (85’ Μωρίς - Μπελέ)
Ποκώ, Φομπέρ, Σέρτιτς, Πουντζέ, Ομπρανιάκ (84’ Πλασίλ) Ντιαμπατέ, Σεβέ,.

Δυναμό Κιέβου (Μπλαχίν): Κόβαλ, Μίχαλικ, Ταϊβό, Χακερίντι, Βίντα, Μιγκέλ Βελόσο,
Γιαρμολένκο, Κράνιτσαρ 81’ Γκαρμάς, Αρούνα, Γκούσεφ 46’ Μπεζούς, Ιντέγιε
46’ Μεχμέντι  Μπορντω—Δυναμό Κιέβου 1—0  ( 41' Ντιαμπατέ )   Statistics