Παρασκευή 22 Φεβρουαρίου 2013

Μέταλιστ Χαρκοβο—Νιούκαστλ 0—1

Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Σόλα Αμεόμπι χάρισε στη Νιούκαστλ τη νίκη με σκορ 1 - 0 επί της Μέταλιστ και μαζί την πρόκριση στους 16 του Γιουρόπα Ληγκ. Θέση στους 16 του Γιουρόπα Ληγκ εξασφάλισε η Νιούκαστλ, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ του Σόλα Αμεόμπι στο 64ο λεπτό να χαρίζει στην ομάδα του Αλλαν Πάρντιού τη νίκη με σκορ 1 - 0 επί της Μέταλιστ στο... παγωμένο Χάρκοβο και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης οι Ουκρανοί, που έχασαν αρκετές ευκαιρίες, ειδικά από τη στιγμή που βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Χωρίς τη σπουδαία φάση κύλησε το πρώτο εικοσάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Μέταλιστ και Νιούκαστλ προσπαθούσαν να πάρουν την κατοχή της μπάλας και να αναλάβουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους Χοργιαΐνωφ και Κρουλ να μην δέχονται πάντως ιδιαίτερη πίεση. Μετά το ημίωρο ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέλαβαν… δράση και προσπάθησαν με αξιώσεις να φτάσουν στο γκολ. Οι Ουκρανοί είχαν αρκετές στημένες μπάλες έξω από την εστία του Κρουλ και ο Κριστάλντο θα μπορούσε σε δύο περιπτώσεις να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Από την άλλη οι καρακάξες προσπάθησαν να… χτυπήσουν στην αντεπίθεση, με τον Σισσέ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να έχει μια καλή ευκαιρία, η οποία πέρασε ανεκμετάλλευτη. Η εικόνα του ματς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους, αλλά τους παίκτες του Αλλαν Πάρντιου να έχουν την πρώτη καλή στιγμή με το σουτ του Μαρβω να περνά άουτ στο 56’,. Λίγα λεπτά αργότερα έγινε η φάση που έκρινε το ματς. Ο Σισοκό εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία στην άμυνα της Μέταλιστ με τον Χοργιαΐνωφ να τον ανατρέπει και τον διαιτητή της αναμέτρησης, Σερζ Γκουμιενί, να δείχνει το σημείο του πέναλτυ. Ο Σόλα Αμεόμπι ήταν αυτός που ανέλαβε την εκτέλεση, δίνοντας στο 64’ το προβάδισμα στη Νιούκαστλ! Πέντε λεπτά αργότερα η Μέταλιστ έχασε σπουδαία ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, όταν ο Γουίλιαν βρέθηκε απέναντι από τον Κρουλ, με τον Ολλανδό να του λέει ένα μεγαλοπρεπέστατο όχι,. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο οι Ουκρανοί πίεσαν με όλες τους τις δυνάμεις για το... θαύμα της ανατροπής, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, ωστόσο πότε ο Κρουλ (με τη βοήθεια και του δοκαριού σε εντυπωσιακή προσπάθεια του Γουίλιαν) και πότε οι αμυντικοί της Νιούκαστλ κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το φινάλε το 1-0 που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Πάρντιου,  http://www.bbc.co.uk/sport/0/football/21455111

Metalist 0 Newcastle 1 (agg 0-1): Ice cool Ameobi's spot on as travelling Toon seal place in last 16    Overview   Report   Quotes   Lineups   Commentary   Statistics

Photos    Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μέταλιστ Χάρκοβο: Χοργιαΐνωφ, Φινίνιο, Μάρκο Τορσιλιέρι,
Βιγιάγκρα, Γκιγιέ, Κλαιητον, Χουάν Τόρρες ( 67' Γουίλιαν )
Σόσα, Μάρλος (67' Ζάζα) Εντμάρ (82' Μπλάνκο) Κριστάλντο
Νιούκαστλ: Κρουλ, Κολοτσίνι, Σίμπσον, Γιανγκά - Εμπιβά,
Αϊνταρά, Μαρβώ Καμπάιγ 87' Μπιγκιριμάνα, Σισοκό, Ανίτα
76', Περτς, Σόλα Αμεόμπι, Σισσέ, 76' Jonás Γκουτιέρεζ

Μέταλιστ Χαρκοβο—Νιούκαστλ 0—1  ( 64' πέναλτυ Σόλα Αμεόμπι )