Πέμπτη 24 Ιανουαρίου 2013

οι κύκνοι στον τελικό

Στον τελικό του Capital One Cup της Αγγλίας προκρίθηκε η Σουωνση χάρη στο 0 - 0 κόντρα στην Τσέλσυ, στον επαναληπτικό του 2 - 0 υπέρ των κύκνων.
Η Σουωνση είναι η ομάδα που θα διεκδικήσει κόντρα στη Μπράντφορντ το φετεινό Capital One Cup και μια θέση στο Europa League της νέας σαιζόν. Η ομάδα του Μίκαελ Λάουντρουπ έμεινε στο 0 - 0 με την Τσέλσυ στον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό και σε συνδυασμό με το υπέρ της 2 - 0 στο Λονδίνο, τσέκαρε το δεύτερο εισιτήριο που οδηγεί στον τελικό του Γουέμπλευ στις 24/ 2,. Πιο δυνατά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι φιλοξενούμενοι, που πήραν από την αρχή τα ηνία του αγωνα και πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου ζήτησαν πέναλτυ σε ανατροπή του Ντεμπά Μπα μέσα στην περιοχή, με τον Κρις Φόι ωστόσο να μην δείχνει τίποτα. Οι κύκνοι προσπάθησαν από την πλευρά τους να απειλήσουν στην κόντρα και μέσα σε δύο λεπτά έφτασαν κοντά στο γκολ, αρχικά με τον Ρούτλετζ και στη συνέχεια με τον Μίτσου. Το ματς είχε αποκτήσει πολύ γρήγορο ρυθμό, οι ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες ήταν αρκετές, ωστόσο το
0 - 0 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους, καθώς λίγο πριν το φινάλε ο Ντεμπά Μπα δεν κατάφερε σε ακόμα μία καλή στιγμή να νικήσει τον Τρέμμελ,. Με ακόμα μία ευκαιρία για τους μπλε ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπα για ακόμα μία φορά να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Γερμανού τερματοφύλακα. Οσο η ώρα περνούσε τόσο το άγχος βάραινε τα πόδια των παικτών του Ράφα Μπενίτεθ που έψαχναν το γκολ που θα τους έβαζε και πάλι μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης. Οι πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν ξανά κοντά στο γκολ λίγο μετά τη συμπλήρωση 70 λεπτών αγώνα, αλλά ούτε ο Μάτα κατάφερε να αγχώσει τους γηπεδούχους. Στο 80’ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα λόγω της αποβολής του Αζάρ, με τον Βέλγο να κλωτσάει τη μπάλα από την… αγκαλιά ενός πεσμένου ball - boy που αρνιόταν να την επιστρέψει! Στη συνέχεια ο Μπενίτεθ έριξε στη μάχη και τον Τόρρες, ωστόσο ούτε ο Ισπανός φορ κατάφερε να αλλάξει κάτι με το 0 - 0 να μένει μέχρι το τέλος και να χαρίζει την πρόκριση στον τελικό του Capital One Cup στη Σουωνση,. εισιτηρια 19,506

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Σουωνση: Τρέμμελ, Ράνχελ, Γουίλιαμς, Τσίκο, Νταιηβις, Μπρίτον,
Ντε Γκούζμαν, Κη, Ρούτλετζ ( 65’ Ντάυερ ) Ερνάντες, Μίτσου
Τσέλσυ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς (68’ Νταβίντ Λουίζ) Καιηχιλ, Αθπιλικουέτα,
Κωουλ (86’ Μπέρτραντ) Ραμίρες, Λάμπαρντ, Μάτρα, Οσκαρ (81’ Τόρρες)

Swansea 0 Chelsea 0 (agg 2-0): Blues thug Hazard casts a shadow over Swans' final glory