Δευτέρα 7 Ιανουαρίου 2013

Μάνσφιλντ - Λίβερπουλ 1 - 2

Αν και ίδρωσε, τελικά η Λίβερπουλ επικράτησε 2 - 1 της Μάνσφιλντ και πήρε την πρόκριση στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.! Και απ’ την προσπάθεια αλλά και από το… άγχος ίδρωσε η Λίβερπουλ! Oσο και αν το όνομα και το επίπεδο της Μάνσφιλντ ήταν τέτοιο που όλοι περίμεναν εύκολη πρόκριση, μόνο έτσι δεν ήταν από τη στιγμή που και οι κόκκινοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες. Η Λίβερπουλ, ίδρωσε, αλλά με το υπέρ της 2 - 1 πήρε την πρόκριση στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας και θα αντιμετωπίσει την Ολνταμ.
Ο Ντάνιελ Στάριτζ, στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, έχασε πολλές ευκαιρίες ακόμα και για το χατ – τρικ στην παρθενική του εμφάνιση στη νέα του ομάδα, αλλά στο 55ο λεπτό άφησε τη θέση του στον Λουίς Σουάρες. Ο Ουρουγουανός με γκολ, στο οποίο φαίνεται να χρησιμοποιεί το χέρι του, συνέβαλε στη νίκη της Λίβερπουλ, που στο τελευταίο εικοσάλεπτο πιέστηκε ασφυκτικά, είδε τη Μάνσφιλντ να μειώνει και... με την ψυχή στο στόμα περίμενε ώστε να ακούσει το σφύριγμα της λήξης για να πάρει την πρόκριση. Φόρεσε τα κόκκινα και αμέσως έκανε τη διαφορά. Θα πει κάποιος, η Μάνσφιλντ δεν είναι ομάδα κόντρα στην οποία θα αποδείξεις κάτι. Και πάλι, όμως, ο Ντάνιελ Στάριτζ δεν υποτίμησε την αντίπαλο της Λίβερπουλ και ούτε περίμενε να τα βρει όλα έτοιμα! Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του συλλόγου του Μέρσεϊσαϊντ, άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό έπειτα από ωραία κάθετη πάσα του Σέλβευ και αυτό… επαναλήφθηκε αρκετές φορές. Οχι το γκολ, αλλά οι εξαιρετικές πάσες του νεαρού μέσου για το νεοαποκτηθέντα επιθετικό.

Ο τελευταίος, όμως, απέτυχε να νικήσει όσες φορές θα μπορούσε, τον αντίπαλο πορτιέρο.  Graham Poll answers YOUR views on the great Luis Suarez handball 'cheat' debate ,. http://www.dailymail.co.uk/sport/football/index.html