Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2012

Ρέντινγκ - Αρσεναλ 5 - 7

Στην ιστορία γράφτηκε η αναμέτρηση της Ρέντινγκ με την Αρσεναλ για τον 4ο γύρο του Ληγκ Καπ Αγγλίας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 4 - 0 στο 37' αλλά οι κανονιέρηδες ισοφάρισαν 4 - 4 στο 95' και με τελικό σκορ το εκκωφαντικό 7 - 5 πήραν την πρόκριση,. Εχοντας αρκετούς αναπληρωματικούς στο αρχικό σχήμα της (εκτός αποστολής τέθηκαν οι Καθόρλα, Γουίλσιρ και Ποντόλσκυ) η Αρσεναλ μετατράπηκε σε σάκο του μποξ στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης,. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μόρισσον σημάδεψε το δοκάρι του Μαρτίνες και εννέα λεπτά αργότερα ο Ρόμπερτς άνοιξε το χορό των γκολ έπειτα από μία καταπληκτική αντεπίθεση. Στο 19' ο Κοσιελνί έβαλε αυτογκόλ, στο 20' ο Λάιγκερτγουντ με δυνατό σουτ έκανε το 3 - 0 και στο 37' ο Χουντ με κεφαλιά έδωσε προβάδισμα τεσσάρων γκολ στους γηπεδούχους,. http://youtu.be/G_-K4Nk26mY

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Αρσεναλ αφυπνίστηκε.
Ο Γουωλκοτ μείωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο νεοεισελθών Ζιρού έκανε το 4 - 2 με κοντινή κεφαλιά, ο Κοσιελνί εξιλεώθηκε για το αυτογκόλ στο 89' και ο Γουωλκοτ έστειλε το ματς στην παράταση σκοράροντας στο 95ο λεπτό,! Η παράταση ήταν εξ ίσου χορταστική. Ο Σαμάκ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Αρσεναλ προτού ισοφαρίσει ο Πογκρέμπνιακ. Στο 121' ο Γουωλκοτ σημείωσε το τρίτο προσωπικό του τέρμα και στο 123' ο Σαμάκ το δεύτερο, διαμορφώνοντας το εκκωφαντικό 5 - 7,!  http://youtu.be/lze4MI6HzzM

# Παρ ότι Αγγλία και ποδοσφαιρικός λαός, οι φίλοι της Αρσεναλ
αποχωρούσαν από το Ματζέσκι όταν η Ρέντινγκ νικούσε με 4 - 0, χάνοντας
τα υπόλοιπα... 8 γκολ του αγώνα και συνάμα την πρόκριση της ομάδας τους

# Το τοπικό BBC του Μπέρκσιρ μετέδωσε την είδηση του Ρέντινγκ -
Αρσεναλ 5 - 7 ως εξής: Το απόγευμα, η Ρέντινγκ έχασε τον
αγώνα της στο Ληγκ Καπ με 5 - 7 στην παράταση.

# Το Ρέντινγκ - Αρσεναλ έγινε το παιχνίδι με τα περισσότερα τέρματα στην
Αγγλία μετά το Χαλ Σίτυ - Γουίλτμπυ Τάουν 8 - 4  για το κύπελλο (26 /11/ 1996)

# Από τις 25 Φεβρουαρίου 2001 και το ματς με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
είχε να δεχθεί 4 ή περισσότερα γκολ σε ένα ημίχρονο η Αρσεναλ,.

# Η Ρέντινγκ έγινε η πρώτη Αγγλική Ομάδα που βάζει πεντε
γκολ σε αγώνα League Cup ή Κυπέλλου και αποκλείεται,!

# Από τον Αύγουστο του 1999 και το Πορτ Βέηλ - Τσέστερ είχε να
λήξει 4 - 4 ( στην κανονική διάρκεια ) ένας αγώνας για το League Cup.

Ρέντινγκ - Αρσεναλ 5 - 7 παρατασις (4 - 4 κανονικη διαρκεια)
( 12' Ρόμπερτς 19' αυτογκολ Κοσιελνί 20' Λάιγκερτγουντ 37' Χουντ 115' Πογκρέμπνιακ
- 45+2' 95' 121' Γουωλκοτ 64' Ζιρού 89' Κοσιελνί 103' 123' Σαμάκ )

They think it's all over! Watch Arsenal stars Giroud and Coquelin throw their shirts into the crowd at 90 mins - then have to get them back for extra time

Reading - Arsenal 5 - 7