Πέμπτη 25 Οκτωβρίου 2012

Μάλαγα - Μίλαν 1 - 0

( 64' Χοακίν ) Με τη Μίλαν να κατεβαίνει με οκτω Ιταλούς στη σύνθεσή της για πρώτη φορά μετά το 1996 και τη Μάλαγα να διεκδικεί την τρίτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια, το ματς παρουσίαζε ενδιαφέρον από κάθε άποψη. Πόσο μάλλον όταν ο Γκάμεθ κέρδισε πέναλτυ στο
45ο λεπτό και ο Χοακίν έστειλε τη μπάλα δοκάρι και άουτ,. Η Μίλαν έμεινε ζωντανή, προσπάθησε να πάρει την κατοχή, αλλά του συγκρότημα του Πελεγκρίνι έδειχνε πιο ικανό να φτάσει στην αντίπαλη περιοχή. Και το πέτυχε στο 65ο λεπτό όταν ο Χοακίν έκανε αυτό που δεν πέτυχε νωρίτερα. Σκόραρε μετά από θαυμάσια πάσα του Ιτούρα και διαμόρφωσε το τελικό
1 - 0,. Ειρήσθω εν παρόδω, ο Χοακίν είχε χάσει πέναλτυ και κόντρα στη Βαγιαδολίδ λίγες μέρες νωρίτερα και πέτυχε τελικά το νικητήριο γκολ,. http://www.acmilan.com/

Μάλαγα: Καμπαγιέρο, Γκάμεζ, Βέλινγκτον, Ντεμικέλις, Χοακίν (85’ Ντούντα)
Ιτούρα, Ελισέου, Ιθκο, Πορτίγιο (93’ Ονιέγου) Σαβιόλα (70’ Σάντα Κρους)
Μίλαν: Αμέλια, Ντε Σίλιο, Μεξές, Ακέρμπι (79’ Κρκιτς) Μπονέρα, Μοντολίβο,