Σάββατο 29 Σεπτεμβρίου 2012

Αγγλια 6η αγωνιστικη: Αρσεναλ - Τσέλσυ 1 - 2

Η μάχη του κέντρου έκρινε το Λονδρέζικο ντέρμπυ μεταξύ Αρσεναλ και Τσέλσυ στο Εμιρεϊτς, όπου οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν 2 - 1 για την 6η αγωνιστική της Premier League,.Η επόμενη αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Champions League αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες κόντρα στους Χουάν Μάτα, Εντέν Αζάρ και Οσκαρ, παρότι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και ήταν πιο επικίνδυνη στα πρώτα λεπτά. Οταν οι μπλε προσαρμόστηκαν στο παιχνίδι των κανονιέρηδων, είχαν και την τύχη με το μέρος τους, αφού ο Αμπού Ντιαμπί τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Αλεξ Οξλεηντ Τσάμπερλαιν (17')
Ο Αρσέν Βενγκέρ γύρισε τον
( βασικό δεξιό μέσο στα σημαντικά ματς ) Ααρων Ράμσευ σε θέση αμυντικού μέσου, έριξε στο ματς τον Θίο Γουωλκοτ και κάπου εκεί, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους,. Στο 20ό λεπτό, η κάκιστη αμυντική αντίδραση του Λωράν Κοσιελνί έδωσε στο Φερνάντο Τόρρες την ευκαιρία να σκοράρει. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ισπανός βρέθηκε σε θέση τετ -α- τετ, καθυστέρησε, έπεσε μετά από μαρκάρισμα του Γάλλου στόπερ, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε την παράβαση. Ο εξαιρετικός Καρλ Τζένκινσον, λίγο πριν από το τέλος του πρωτου ημιχρόνου, έβγαλε ασίστ στο κέντρο της άμυνας της Τσέλσυ για τον Ζερβίνιο, ο οποίος ισοφάρισε σε 1 - 1 με το 4ο φετινό τέρμα του σε εξη παιχνίδια ( όσα είχε πέρυσι σε 37 ματς όλων των διοργανώσεων ).