Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012

Παναθηναϊκός - Αστέρας Τριπολης 0 - 0

Ο Αστέρας Τρίπολης έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από το Ολυμπιακό Στάδιο (0 - 0) και παρέτεινε την αγωνιστική κρίση του Παναθηναϊκού. Χωρίς νίκη από τις 25 Αυγούστου οι πράσινοι του Φερέιρα που αποδοκιμάστηκαν από τους οπαδούς,. Ο Παναθηναϊκός με τον Κουίνσυ σε ελεύθερο ρόλο στη μεσαία γραμμή και τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο ιδιαίτερα κινητικό στην επίθεση, δημιούργησε τις καλύτερες του ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα, στο 10ο λεπτό η συνεργασία των δύο βρήκε τον Ελληνα μεσοεπιθετικό στο έδαφος από μαρκάρισμα του Φούλοπ, αλλά ο Κουκουλάκης ξεγελάστηκε από το ένα παραπάνω βήμα που έκανε ο Χριστοδουλόπουλος σε προσπάθεια να προλάβει την μπάλα, και δεν καταλόγισε το πέναλτυ. Οι πράσινοι άρχισαν πιο δυνατά, πίεσαν ψηλά τον Αστέρα αλλά από το 10 έως το 20 οι Αρκάδες ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά στο γκολ σε τρεις περιπτώσεις. Ο Ράγιος με ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού, είχε χώρο για να πασάρει στον Τσαμπούρη που περίμενε μόνος, αλλά προτίμησε να τελειώσει τη φάση με δεξί σουτ το οποία απέκρουσε ο Καρνέζης με το πόδι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ναβάρο με κοντινή κεφαλιά από σέντρα του Τσαμπούρη είδε την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι.