Παρασκευή 27 Ιουλίου 2012

Ιστορική πρόκριση του Αστέρα Τρίπολης

ΕΘΝΟΣΠΟΡ 27 /7/ 2012 Διά πυρός και σιδήρου πέρασε ο Αστέρας Τρίπολης μέχρι να σφραγίσει το εισιτήριο για τον 3o προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Ληγκ
( στον οποίο θα αντιμετωπίσει την πορτογαλική Μαρίτιμο ) με αντίπαλο την Ιντερ Μπακού, Οι Αρκάδες εξασφάλισαν την πρόκριση στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτυ
(4 - 2, 1 - 1 κ.ά., με τον Περόνε να εκτελεί το τελευταίο αλά Πανένκα) μιας και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα στο Αζερμπαϊτζάν, δύο λεπτά πριν από το τέλος του 90λεπτου με τον Σουτζ. Αναμφισβήτητα, έστω κι έτσι, είναι μια ιστορική στιγμή για τον σύλλογο της Πελοποννήσου, που προηγήθηκε στο 69' με φωτοβολίδα του Ναβάρο και έχασε ένα... τσουβάλι ευκαιρίες με Μπαρτολίνι (10') Ουσσέρο (56') Μπακασέτα (85') Ναβάρο (92')