Παρασκευή 27 Ιουλίου 2012

Μπράγκα – Ολυμπιακός 1 - 1

Ισόπαλο 1 - 1 έληξε το φιλικό του Ολυμπιακού με την Μπράγκα, ενώ υπήρχαν και πέναλτυ στα οποία οι ομάδες ήρθαν και πάλι ισόπαλες με 4 - 4, στο δεύτερο παιχνίδι επί πορτογαλικού εδάφους, με τον Ανδρέα Τάτο να πετυχαίνει το τέρμα των ερυθρόλευκων, ενώ ο Λίμα ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ για τους Πορτογάλους, στο πιο δυνατό τεστ προετοιμασίας μέχρι σήμερα. Ο Ολυμπιακός έβγαλε στο πρώτο ημίχρονο αρκετά από τα καλά επιθετικά του στοιχεία αλλά ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και αρκετά αμυντικά προβλήματα που επιβεβαίωσαν στον Λεονάρντο Ζαρντίμ ότι η ανάγκη για ένα στόπερ είναι επιτακτική. Το τελικό αποτέλεσμα πιθανότατα δεν σημαίνει και πολλά για τον προπονητή του Ολυμπιακού που όμως είδε τον υπό… κρίση
Ανδρέα Τάτο να σκοράρει (7΄) και να ξεχωρίζει στο πρώτο μέρος

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όπου παρατάχθηκαν με 4 -3- 3

Παρουσιάστηκαν πιο συμπαγείς στην άμυνα και ήταν καλύτεροι στο δημιουργικό κομμάτι, βγάζοντας αυτοματισμούς και καλούς συνδυασμούς στο παιχνίδι τους

Το 4 -2-3- 1 όμως με το οποίο παρατάχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, με Φέισα και Μοντέστο στα αμυντικά χαφ και τον Αμπντούν για ένα διάστημα πίσω από τον Τζιμπούρ, δεν απέδωσε. Επίσης οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα, τόσο το κεντρικό δίδυμο αλλά και ο Ποτουρίδης από αριστερά, πράγμα που επιβεβαιώνει τον Ζαρντίμ που έτσι και αλλιώς έχει εισηγηθεί την απόκτηση στόπερ

Σε μεγαλύτερο βαθμό ετοιμότητας η Μπράγκα, αφού ετοιμάζεται για τα επίσημα παιχνίδια της, είχε σε καλή μέρα Σαλίνο, Μοσορό και Αλλαν και έβγαλε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο πολλές φάσεις μπροστά από τον Μέγιερι, ο οποίος κράτησε την ισοπαλία μέχρι τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα

Ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτυ όπου και πάλι έληξε ισόπαλος 4 - 4