Σάββατο 28 Ιουλίου 2012

Πρέστον Νορθ Εντ - ΑΕΚ 1 - 0

Αρεσαν οι πιτσιρικάδες του Βαγγέλη Βλάχου παρά την ήττα από την Πρέστον (1 - 0) στο πρώτο φιλικό επί αγγλικού εδάφους. Δοκάρι ο Τσίτας στο
70ο λεπτό. Επόμενη αναμέτρηση την Κυριακή με τη Μπλάκμπερν. Κι όμως αυτή η ΑΕΚ που είδαμε το Σάββατο απέναντι στην Πρέστον, όχι μόνο άρεσε, αλλά άφησε υποσχέσεις. Αφού περάσαμε το αρχικό... σοκ να μάθουμε τους πιτσιρικάδες που έβαλε ο Βλάχος στην ενδεκάδα, στη συνέχεια είδαμε μία ομάδα που αμύνθηκε σχεδόν άψογα, δεν κλείστηκε στο καβούκι της και είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας. Η ΑΕΚ άρχισε το ματς με τον Κωνσταντόπουλο στο τέρμα, τους Γιάγκο - Μπουγαίδη στα στόπερ, Τσαμουρλίδη αριστερό μπακ, Αρκούδα δεξί μπακ, τους Ρίκκα - Γκερέιρο αμυντικά χαφ, τον Γροντή μπροστά τους, τον Φούντα δεξί εξτρέμ, τον Λαγό αριστερό εξτρέμ και σέντερ φορ τον Σταματή http://www.sport-fm.gr/article/569429

Στο πρώτο ημίχρονο, στο επιθετικό κομμάτι, η Ενωση δεν έβγαλε φάσεις, αφού δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή. Το ίδιο και από την Πρέστον, η οποία δεν απείλησε την κιτρινόμαυρη άμυνα http://www.aekfc.gr/index.asp?a_id=903
.
Αντίθετα, στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα μετά το 50' η ΑΕΚ ανέβηκε και με την είσοδο δημιουργικών παικτών, έφτιαξε φάσεις, έχασε ευκαιρίες και είχε