Κυριακή 24 Ιουνίου 2012

Euro 2012, Δ' προημιτελικος Αγγλία - Ιταλία 0 - 0 ( 2 - 4 πεναλτυ )

Το παζλ των ημιτελικών του Euro ολοκληρώνεται. Αγγλία και Ιταλία διεκδικούν το τελευταίο εισιτήριο για τους 4,. Ο νικητής θα αντιμετωπίσει την Γερμανία.

Η Ιταλία ξεκινάει. Ο Μπαλοτέλι απέναντι στον Χαρτ

Η Αγγλία έχει προκριθεί μόλις μία φορά στη διαδικασία των πέναλτυ σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης ενώ η Ιταλία 2

ΛΗΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ,. Η ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΘΑ ΚΡΙΘΕΙ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΥ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΦΕΤΙΝΌ EURO

115' Η Ιταλία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με την κεφαλιά του Νοτσερίνο αλλά ο μέσος της Μίλαν ήταν σε θέση οφ σάιντ. Σωστή η υπόδειξη

113' Μεγαλη ευκαιρία για την Ιταλία. Ο Ντιαμάντι από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ

106' Σουτ του Ντιαμάντι από καλή θέση που έφυγε άουτ

Σέντρα στο δεύτερο μέρος της παράτασης

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

101' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ,. Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ντιαμάντι που σταμάτησε στο δοκάρι του Χαρτ

100' Σουτ του Μπαλοτέλι που μπλόκαρε ο Χαρτ

94' Ο Χέντερσον στη θέση του Πάρκερ

94' Κίτρινη κάρτα στον Μάτζο

Σέντρα στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης

Λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Το ματς πάει στην παράταση

93' Ο Κάρολ έκανε την κεφλιά πάσα αλλά το ανάποδο ψαλίδι του Ρούνευ έφυγε άουτ

91' Ο Μάτζο στη θέση του Αμπάτε

89' Ο Νοτσερίνο βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά ο Τζόνσον
τον ακολούθησε και έκοψε

82' Κίτρινη κάρτα στον Μπαρτσάλι

81' Καλό σουτ του Ντιαμάντι, έπεσε και μπλόκαρε ο Χαρτ

80' Ο Νοτσερίνο στη θέση του Ντε Ρόσσι

78' Ο Ντιαμάντι στη θέση του Κασάνο

77' Ο Τζέραρντ εκτέλεσε το φάουλ, ο Ρούνευ πετάχτηκε αλλά δεν βρήκε τη μπάλα και έτσι ο Μπουφόν μπλόκαρε

65' Η πρώτη ευκαιρία της Αγγλίας στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γιανγκ πήρε τη μπάλα μετά τις κόντρες αλλά το σουτ του βρήκε πάνω στον Μπαρτσάλι και έφυγε κόρνερ

60' Γουόλκωτ και Κάρολ στη θέση των Μίλνερ και Γουέλμπεκ

52' Τεράστια τριπλή ευκαιρία της Ιταλίας. Ο Πίρλο σούταρε, ο Χαρτ απέκρουσε και ο Μπαλοτέλι από κοντά δεν μπόρεσε να κινήσει τον Αγγλο τερματοφύλακα.

Ο Μοντολίβο ήταν ο τελευταίος που δεν μπόρεσε να στείλει στην ίδια φάση τη μπάλα στα δίχτυα

48' Οπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο ο Ντε Ρόσσι έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Ιταλός μέσος βρέθηκε στη μικρή περιοχή του Χαρτ αλλά το σουτ με το αριστερό έφυγε άουτ

Εναρξη στο δεύτερο μέρος

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

43' Μακρινό σουτ του Μπαλοτέλι που έφυγε άουτ

41' Μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία που έχει τον έλεγχο του αγώνα. Ο Κασάνο με κεφαλιά πάσα έψαξε τον Μπαλοτέλι, αλλά ο Λέσκωτ έσωσε την Αγγλία

38' Ωραίο σουτ του Κασάνο, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Χαρτ

32' Η απάντηση της Αγγλίας. Ο Ρούνευ πάσαρε στον Γουέλμπεκ αλλά το πλασαριστό σουτ του τελευταίου έφυγε λίγο άουτ

32' Ο Μπαλοτέλι βγήκε απέναντι στον Χαρτ, επιχείρησε δύσκολο σουτ και ο πορτιέρο της Αγγλίας μπλόκαρε

29' Aστοχο σουτ του Μοντολίβο

25' Μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία. Ο Πίρλο έβγαλε εξαιρετική πάσα στον Μπαλοτέλι, ο Ιταλός στράικερ κατέβασε τη μπάλα αλλά ο Τέρρυ με τάκλιν έσωσε την ομάδα του

14' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία. Ωραία σέντρα του Τζόνσον αλλά η κεφαλιά ψαράκι του Ρούνευ έφυγε πάνω από την εστία του Μπουφόν

13' Ο Μπουφόν έδιωξε με γροθιές τη σέντρα του Τζέραρντ και ο Πάρκερ προσπάθησε από μακριά να βρει εστία αλλά δεν τα κατάφερε

11' Ωραία σέντρα του Ρούνευ, ο Μπαρτσάλι όμως πρόλαβε πριν η μπάλα
φτάσει στον Γουέλμπεκ

5' Μεγάλη ευκαιρία για την Αγγλία. Ο Μίλνερ βρήκε τον Τζόνσον μέσα στην περιοχή της Ιταλίας, αλλά ο Μπουφόν αντέδρασε εξαιρετικά στο πλασέ
του δεξιού μπακ της Λίβερπουλ

3' ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ. Ο Ντανιέλε Ντε Ρόσσι με καταπληκτικό σουτ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Χαρτ