Σάββατο 19 Μαΐου 2012

η Τσέλσυ πρωταθλητρια Ευρωπης

Αυτός ο αγώνας απέδειξε περίτρανα γιατί ο τελικός του Τσάμπιονς Ληγκ χαρακτηρίζεται και ως ο τελικός των τελικών, η γιορτή της ποδοσφαιρικής Ευρώπης! Μπάγερν και Τσέλσυ διεκδίκησαν το βαρύτιμο τρόπαιο του Τσάμπιονς Ληγκ στην έδρα των Βαυαρών στο Μόναχο, οι μεν για πέμπτη φορά στην ιστορία τους, οι δε για πρώτη. Τελικά μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα πεναλτυ, οι Λονδρέζοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι με την Τσέλσυ να αναδεικνύεται πρωταθλήτρια Ευρώπης! Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια άνηκε στο μεγαλύτερο μέρος του στη Μπάγερν η οποία παίζοντας με ταχύτητα είχε την πρωοτβουλία των κινήσεων μέσα στο γήπεδο. Αν και έχασε 2 - 3 καλές ευκαιρίες, η Μπάγερν κατάφερε μόλις στο 82' να πετύχει γκολ με τον Μυλλερ. Με τους οπαδούς των γηπεδούχων να πανηγυρίζουν το τρόπαιο που βρισκόταν λίγο λιγότερο από...
10 λεπτά μακριά, η Τσέλσυ δεν είχε άλλη επιλογή από το να αφήσει τις αντεπιθέσεις και να κυνηγήσει ένα γκολ που θα έφερνε τον αγώνα στα ίσα. Εξη λεπτά αργότερα το πέτυχε, με τον Ντιντιέ Ντρογκμπά να κάνει το 1 - 1 και να οδηγεί τον αγώνα στην παράταση. Εκεί, η Μπάγερν έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 95' να μπει και πάλι μπροστά στο σκορ όταν ο Ρόμπεν δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσεχ από το σημείο του πέναλτυ. Η παράταση έληξε χωρίς γκολ και οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτυ!