Κυριακή 13 Μαΐου 2012

Αυτα μονο στην Αγγλια

To μεγαλύτερο θρίλερ όλων των εποχών! Η Μάντσεστερ Σίτυ έχανε μέχρι το 92' με 2 - 1 από την ΚΠΡ και έλεγε αντίο στον τίτλο, αλλά με δύο γκολ στις καθυστερήσεις σήκωσε την κούπα μετά από 44 χρόνια! Οσοι... επέζησαν από καρδιακό έμφραγμα, θα έχουν να το λένε στα... εγγόνια τους! Εκεί που η Σίτυ έγραφε αρνητική ιστορία, κατάφερε να κάνει την... κηδεία γιορτή!  Η ΚΠΡ έπαιζε με 10 από το 54` λόγω της αποβολής του Μπάρτον και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο γκολ του Σαμπαλέτα στη σαιζόν, κατάφερε με τον Σισσέ και τον Μάκι να φέρει τα πάνω  κάτω!
Οι Πολίτες ωστόσο κρατούσαν το καλύτερο για το τέλος και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις έκαναν το 3 - 2 και έγιναν η πέμπτη ομάδα που κατακτά τον τίτλο της Πρέμιερ Ληγκ! Χαμός με το τελικό σφύριγμα της λήξης, με τους οπαδούς που βρέθηκαν ένα βήμα πριν το ... έμφραγμα, να ορμούν μέσα στο γήπεδο! Σώζεται η ΚΠΡ μετά το 2 - 2 της Στόουκ με την Μπόλτον, Οπως αναμενόταν, η Σίτυ ήταν εκείνη που πίεσε από την αρχή, με την ΚΠΡ να απαντά με 10 παίκτες πίσω από την μπάλα και προσπαθώντας να κλείσει τους χώρους κοντά στην περιοχή του Κέννυ. Η πρώτη επιθετική προσπάθεια της Σίτυ έγινε στο 6' από τον Τουρέ, ο οποίος δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 12` οι φιλοξενούμενοι οπαδοί ξεσηκώθηκαν, καθώς η Στόουκ είχε ανοίξει το σκορ απέναντι στη Μπόλτον, ενώ το γκολ της Γιουνάιτεντ στο 20' βάρυνε ακόμα περισσότερο τα πόδια των γηπεδούχων. Ενα σουτ του Σισσέ στο 24` το οποίο μπλόκαρε ο Χαρτ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η ΚΠΡ στο πρώτο μέρος, με την Σίτυ να έχει την κατοχή, αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες, Στο 29` ο Αγουέρο βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή αλλά κόπηκε, ενώ ένα σουτ του Σίλβα στο 32` πέρασε πολύ άουτ. Στο 39` της αναμέτρησης όμως, η λύση ήρθε από αμυντικό! Ο Σαμπαλέτα με ωραία ενέργεια από τα δεξιά σούταρε, ο Κέννυ απέκρουσε, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει τη μπάλα, ανοίγοντας το σκορ και ξαναστέλνοντας στη θέση την... καρδιά των οπαδών της Σίτυ. Παράλληλα, η Μπόλτον ισοφάριζε την Στόουκ και λίγα λεπτά αργότερα έπαιρνε προβάδισμα και η ΚΠΡ βρισκόταν από τον παράδεισο στην κόλαση! Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, με τους Πολίτες να έχουν πετύχει το σκοπό τους

Οι Λονδρέζοι ήταν με την πλάτη στον τοίχο και αναγκαστικά έπρεπε να ρισκάρουν, αφού αν τα πράγματα έμεναν έτσι, πήγαιναν καρφί για την Τσάμπιονσιπ. Πριν προλάβουν ωστόσο να βγουν από το καβούκι τους, δέχτηκαν με... ευχαρίστηση το δώρο του Λέσκωτ! Ο  Αγγλος κεντρικός αμυντικός στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε με το κεφάλι την μπάλα προς τα πίσω, εκεί όπου βρισκόταν ο Σισσέ, που με δυνατό σουτ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη! Η αγωνία επέστρεψε και το ματς πλέον ξεκινούσε από την αρχή, αλλά στο 55` λίγο έλειψε να τιναχτεί στον αέρα!

Ο Μπάρτον έδωσε αγκωνιά  εκτός φάσης στον Τέβες πάνω στη γραμμή της περιοχής, με το ριπλέυ να δείχνει πάντως ότι ο Αργεντινός τον προκάλεσε πρώτος.
Ο οξύθυμος Αγγλος αποβλήθηκε και στη συνέχεια φεύγοντας πρόλαβε να κλοτσήσει από πίσω του Αγουέρο, να κουτουλήσει τον Κομπανί και να βριστεί με τον Μπαλοτέλι!
Η ουσία ήταν όμως, ότι η ομάδα του έπρεπε να συνεχίσει με 10 παίκτες. Ο Τέβες εκτέλεσε το φάουλ και ο Αγουέρο δεν κατάφερε από την περιοχή να σκοράρει.

Στο 60` ο Κέννυ απέκρουσε το σουτ του Απάτσι και στη συνέχεια σταμάτησε την μπάλα πάνω στη γραμμή, με τους γηπεδούχους να ζητούν χέρι του Ονουόχα. Ο Χιουζ έριξε στο ματς τον Τραορέ αντί του σκόρερ Σισσέ για να μαζέψει την ομάδα του και η επιλογή του δικαίωσε στο 66'! Ο Τραορέ έκανε μια επέλαση από τα αριστερά και έβγαλε τη σέντρα, εκεί όπου ο Μάκι ξεχασμένος στην περιοχή, έκανε με καρφωτή κεφαλιά το 2 - 1 παγώνοντας το Ιτιχάντ!

Από το σημείο αυτό, η Σίτυ ξεκίνησε μία διαρκή πολιορκία, με τον Μαντσίνι να ενισχύει την επιθετική του γραμμή, περνώντας στο ματς τον Τζέκο αντί του Μπάρι. Το παιχνίδι της ομάδας του όμως ήταν πολύ προβλέψιμο. Στο 73` ο Κέννυ απέκρουσε το σουτ του Τέβες και στην επαναφορά η προσπάθεια του Σαμπαλέτα κόντραρε στα σώματα.
Στο επόμενο λεπτό ο Αργεντινός δεν κατάφερε ξανά να κερδίσει τον Κέννυ και στο 76` άφησε τη θέση του στον Μπαλοτέλι. Ο Κέννυ δήλωσε ξανά παρών στο σουτ του Αγουέρο και στον κεραυνό του Μπαλοτέλι από πλάγια θέση, ενώ στο 85` σταμάτησε και την κεφαλιά του Τζέκο

Ο απίστευτος τερματοφύλακας της ΚΠΡ σταμάτησε και την εξ' επαφής κεφαιλιά του Μπαλοτέλι στο 90'!  Οι αμυντικές προσπάθειες των παικτών του Χιουζ ήταν συγκινητικές, το γήπεδο είχε βουβαθεί, αλλά η Σίτυ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τζέκο στο 91' αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδας του με κεφαλιά και στο 93' ο Αγουέρο κατάφερε να σταθεί όρθιος στην περιοχή και με τρομερό τελείωμα, έκανε το 3 - 2 δίνοντας το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς!