Τρίτη 8 Μαΐου 2012

Με γκολ αλά... Μέσι έκανε νέα αρχή

8 /5/ 2012 Eίµαστε ακόµη ζωντανοί, στη σκηνή τραγούδησαν χθες το βράδυ στο ΟΑΚΑ οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ φτάνοντας πανάξια στη µεγάλη νίκη - ανάσα επί του Παναθηναϊκού µε 2 - 0,. Με ένα... κινηµατογραφικό γκολ του Βίκτωρα Κλωναρίδη στο 80' ( που θα ζήλευε και ο µαιτρ του είδους, Λιονέλ Μέσι! ) κι άλλο ένα έξοχο από τον Γρηγόρη Μάκο ( 29' ) οι κιτρινόµαυροι πήραν... παράταση ζωής στα πλαιη οφφ κι αν συνεχίσουν µε το ίδιο πάθος στους επόµενους τέσσερις τελικούς, τότε θα αποκτήσουν δικαίωµα ακόµη και στο... άπιαστο ( µέχρι χθες ) όνειρο της κατάκτησης της 1ης θέσης! Ωστόσο, όπως και να 'χει, µε τη χθεσινή νίκη η ΑΕΚ πέρα από το τρίποντο της νίκης µάζεψε... αµέτρητους πόντους στην πληγωµένη  ψυχολογία της. Προπονητής και ποδοσφαιριστές είχαν δεχθεί αδικαιολόγητα πολλά... χτυπήµατα το τελευταίο πενθήµερο, επειδή έχασαν από τον ΠΑΟΚ... στο 88΄ και µπήκαν στο ντέρµπυ µε την πλάτη στον τοίχο, για να ανατρέψουν µία σχεδόν τελειωµένη κατάσταση. Αφού, λοιπόν, ξεπέρασαν ανώδυνα το µουδιασµένο ξεκίνηµά τους και τις ευκαιρίες των Σιµάο ( 2΄) και Τοτσέ ( 21΄) στο 29΄ ήρθε ο Γρηγόρης Μάκος µε ένα ξερό  σουτ από το ηµικύκλιο της µεγάλης περιοχής να δώσει το πρώτο ηχηρό χτύπηµα στον Παναθηναϊκό ( 1 - 0 ) Αυτό το γκολ έµελλε να οπλίσει µε τεράστια αυτοπεποίθηση τους παίκτες του Κωστένογλου, οι οποίοι στο υπόλοιπο του αγώνα διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο, ξεπερνώντας, παράλληλα, ανώδυνα τα απίστευτα λάθη του Κώστα Μανωλά µπροστά από τα καρρέ του εκπληκτικού Κωνσταντόπουλου κατά τη διάρκεια του β' ηµιχρόνου. Η ΑΕΚ, µάλιστα, θα µπορούσε να καθαρίσει πολύ νωρίτερα το µατς, αν καταλόγιζε ο διαιτητής Τάσος Σιδηρόπουλος το πέναλτυ στο χέρι του Βύντρα ( 34΄) αν δεν λειτουργούσε µε υποδειγµατικό τρόπο ο Καρνέζης στο φαρµακερό φάουλ του Λεονάρντο ή αν δεν... έστελνε ο Λεονάρντο την µπάλα µε κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι ( 74΄)! Τελικά την... µπουγάδα καθάρισε ολοκληρωτικά ( 80΄) ο Κλωναρίδης, που είχε σκοράρει ( 71΄) και στο 2 - 0 του πρωταθλήµατος, πριν από δύο µήνες, σε µια φάση που έχουν... χρόνια να απολαύσουν οι φίλαθλοι της ΑΕΚ από την οµάδα τους! Ο θαυµατουργός πιτσιρικάς πήρε την µπάλα λίγο κάτω από το κέντρο κι αφού άδειασε ( πάνω στη γραµµή του πλάγιου άουτ ) τον Μπουµσόνγκ και στη συνέχεια τον Σαριέγκι, πλάσαρε εύστοχα τον Καρνέζη... από τη γραµµή του άουτ!!
Αν εξαιρεθεί ο επιπόλαιος στις επεµβάσεις του Κώστας Μανωλάς, όλοι οι υπόλοιποι ήταν υπέροχοι από πλευράς ΑΕΚ

Οσο για τον Παναθηναϊκό; Μπήκε δυνατά, είχε τον έλεγχο για κάνα 20λεπτο, αλλά µετά το γκολ του Μάκου... εξαφανίστηκε

Στο β' ηµίχρονο οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στους πράσινους, αλλά εξαιρουµένου του Χριστοδουλόπουλου, που προσπάθησε να φέρει το µατς στα ίσια µε την ποιότητά του, όλοι οι υπόλοιποι βούλιαξαν στη µετριότητα. Η φάση του 87ου λεπτού, µε τον τραγικό Κουίνσυ... να βγαίνει ανενόχλητος άουτ µε την µπάλα (!) µπορεί να αποτυπώσει ανάγλυφα την αποκαρδιωτική εµφάνιση των παικτών του Φερέιρα, οι οποίοι έχουν µπλέξει πλέον βαθµολογικά για τα καλά

Ο Κωστένογλου νίκησε και τον Φερέιρα με τις δηλώσεις του
Η υπεροχή της ΑΕΚ και οι γκέλες του Παναθηναϊκού στο χτεσινό ντέρμπυ συνεχίστηκαν και στη συνέντευξη Tύπου, αυτή τη φορά με πρωταγωνιστές τους δύο προπονητές.

Τους πόντους των εντυπώσεων, όπως και στη διάρκεια του ματς, κέρδισε ο Νίκος Κωστένογλου, που περιέγραψε την εμφάνιση της ομάδας του και την εικόνα του αγώνα με ρεαλιστικό και προσγειωμένο τρόπο: Hμασταν πολύ καλοί στο α΄ ημίχρονο, στην επανάληψη δεν αντέξαμε, ο Παναθηναϊκός επικράτησε στην κυκλοφορία της μπάλας, ήταν επικίνδυνος στις στημένες φάσεις αλλά δεν μας απείλησε. Μετά το 1 - 0 μπορούσαν να συμβούν τα πάντα, μετά το 2 - 0 ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι
Νωρίτερα, ο Ζεσουάλδο Φερέιρα, με τις δηλώσεις του, προκάλεσε πιο αρνητικά σχόλια απ΄ όσα οι παίκτες του με την απόδοσή τους στον αγωνιστικό χώρο: Το αποτέλεσμα δεν είναι δίκαιο. Ημασταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγωνα, υποστήριξε ο Πορτογάλος τεχνικός, κάνοντας πολλούς ν΄ αναρωτηθούν μήπως... αναφερόταν σε άλλο παιχνίδι και όχι σε αυτό που έγινε χτες στο ΟΑΚΑ! Πάντως, εξαίρεσε από την... ικανοποίησή του το τελευταίο δεκάλεπτο λέγοντας ότι μετά το 2 - 0 χαλαρώσαμε. Επιπλέον, χαρακτήρισε μη αποφασιστικής σημασίας το αποτέλεσμα
( ο Παναθηναϊκός ακόμα δεν έχει σκοράρει σε φετινό ντέρμπυ στο ΟΑΚΑ ) ενώ μια μέρα νωρίτερα τόνισε στους ποδοσφαιριστές πως τα τρία επόμενα ματς θα παίξουν καθοριστικό ρόλο

Υπάρχει απογοήτευση αλλά πρέπει να παλέψουμε για την τιμή μας, είπε ο Μπουμσόνγκ, ενώ στ΄ αποδυτήρια του ΠΑΟ καυτηρίαζαν την απόφαση του τέταρτου διαιτητή Στυλιάρα ν΄ αποβάλει στο 89΄ τον επιμελητή του ποδοσφαιρικού τμήματος, Γρηγόρη Παπαβασιλείου για διαμαρτυρία και τη φράση του ίδιου προς τον Φερέιρα
( This is Greek Football ) όταν ο Λεονάρντο κλώτσησε μπουκάλι που έσκασε στα πόδια του Πορτογάλου

Ο Νίνης υπέστη κάταγμα στη μύτη ( σε δέκα μέρες θα μπορέσει να παίξει , εκτιμάει ο γιατρός του Παναθηναϊκού, Παναγιώτης Κουλουμέντας ) και ο Σπυρόπουλος τράβηγμα στον δικέφαλο, τραυματισμός που θα τον αφήσει εκτός προπονήσεων για περίπου μία εβδομάδα.

Μακάρι να γυρίσει ο Ντέμης, υπογράμμισε ο Νίκος Λυμπερόπουλος, που χαρακτήρισε δίκαιη τη νίκη της ΑΕΚ και επισήμανε την ανάγκη να βοηθηθεί απ΄ όλους ο Κλωναρίδης

Με γκολ του Μάκου  29'  η ΑΕΚ άνοιξε το σκόρ επι του του Παναθηναϊκού με 1 - 0 στο ημίχρονο. Το 2 - 0 στο 80΄ο Κλωναρίδης με ατομική προσπάθεια

Στον άλλο αγώνα, για 5η διαδοχική φορά σε αγώνα πρωταθλήματος, Ατρόμητος και ΠΑΟΚ, αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο Περιστέρι. Το τελικό 1 - 1 στο πλαίσιο της 2ης ημέρας των πλαιη οφφ της Σούπερ Λίγκας, προήλθε από τα γκολ του