Πέμπτη 3 Μαΐου 2012

Βλέπει πιο καθαρά το Τσάμπιονς Ληγκ

3 /5/ 2012,. Ο ΠΑΟΚ ήταν ο κερδισμένος της πρεμιέρας των πλαιη οφφ, καθώς μ΄ένα γκολ του Γιώργου Γεωργιάδη στο 86' κέρδισε την ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία στο ΟΑΚΑ μείωσε τη διαφορά του από τον Παναθηναϊκό στους δύο βαθμούς κι είδε τις ελπίδες του για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Ληγκ να μεγαλώνουν! Μπροστά σε περίπου 15.,000 οπαδούς του, που μπορεί να μη γέμισαν την Τούμπα, αλλά δημιούργησαν μια καλή ατμόσφαιρα, ο ΠΑΟΚ δεν έπαιξε φοβερό ποδόσφαιρο, αλλά τουλάχιστο έπαιξε για να κερδίσει, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που έδειξε ότι συμβιβάζεται με την ισοπαλία. Στο ( σχετικά ) καλό του ημίχρονο, το πρώτο, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, αλλά τα βρήκε στο κακό του, στη μοναδική τελική του προσπάθεια στο δεύτερο 45λεπτο!

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Κωστένογλου προσπάθησε να κλείσει τους χώρους στο μισό γήπεδο και να χτυπήσει στις κόντρες, κυρίως από την αριστερή πλευρά με τον Σιαλμά, με τον ΠΑΟΚ να έχει την κατοχή της μπάλας, να προσπαθεί να γίνει πιεστικός, κυρίως από τα πλάγια και την πλευρά του Σαλπιγγίδη και να το καταφέρνει σε κάποιες περιπτώσεις, χάνοντας δύο τρεις μοναδικές ευκαιρίες να σκοράρει

Με αποκορύφωμα, την ευκαιρία του Αθανασιάδη στο 31' όταν ο 23χρονος φορ, ύστερα από σέντρα - μισό γκολ του Σαλπιγγίδη, και με τον Κωσταντόπουλο εξουδετερωμένο, κατάφερε να κάνει ό,τι δεν έκαναν οι αμυντικοί της ΑΕΚ,. Να βγάλει την μπάλα άουτ με προβολή σε άδεια εστία! Αλλες δύο φορές πλησίασε στο γκολ ο Φωτάκης, αλλά στο 15' δεν βρήκε καλά την μπάλα από το ύψος του πέναλτυ και στο 33' αστόχησε με κοντινή κεφαλιά

Ο,τι είχε να επιδείξει η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν μια μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Λυμπερόπουλο στο 30' με τον Χαλκιά να τον σταματά σωτήρια δύο φορές και να κρατά το 0 - 0,. Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι άλλαξε. Ο Κωστένογλου έφερε τον Καφφέ δίπλα στον Μάκο, πήγε τον Φούντα πίσω από τον Λυμπερόπουλο, ανέβασε την πίεση πιο ψηλά, πάνω από τη μεσαία γραμμή, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει τον ΠΑΟΚ

Οι παίκτες του Μπόλονι έβλεπαν τον χρόνο να περνά, αδυνατώντας να πλησιάσουν την περιοχή του Κωνσταντόπουλου, ο Μπόλονι άρχισε μετά το 67' να ρίχνει φρέσκους επιθετικογενείς παίκτες στο παιχνίδι ( Ιβιτς, Γεωργιάδη και Νιμανί ) αλλά μέχρι το 86' ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε στην αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις

Το παιχνίδι κρίθηκε ύστερα από μια ωραία ενέργεια του Σταφυλίδη, ο οποίος σούταρε, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε μπροστά στον Γεωργιάδη, ο οποίος, με... σκαριά από το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και λύτρωσε τον ΠΑΟΚ

Μέχρι εκείνο το σημείο, η ΑΕΚ κρατούσε κι όταν ο Μπόλονι πήρε τα ρίσκα κι άρχισε να γεμίζει το γήπεδο με επιθετικούς, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τους χώρους στο μισό γήπεδο, αλλά χωρίς να έχει την καλή τελική πάσα

Παναθηναϊκός - Ατρόμητος 1 - 1