Σάββατο 19 Μαΐου 2012

Βικτωρια Μελβουρνης - Ολυμπιακος 1 - 4

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 4 - 1 της Μέλμπουρν Βίκτωρυ σε φιλική αναμέτρηση της Αυστραλίας, στο κύκνειο άσμα του Ερνέστο Βαλβέρδε στον πάγκο των ερυθρολεύκων. Την αποθέωση γνώρισε ο Ολυμπιακός από τους Ελληνες της Μελβούρνης που είδαν την αγαπημένη τους ομάδα να κερδίζει με 4 - 1 τη Βίκτωρυ Μέλμπουρν, στο τελευταίο ματς του Ερνέστο Βαλβέρδε στον πάγκο των νταμπλούχων Ελλάδας. Οι παίκτες του Ολυμπιακού καθάρισαν την αναμέτρηση στο α΄ ημίχρονο όπου έδειξαν την ανωτερότητά τους απέναντι στους Αυστραλούς. Μόλις στο 10΄ ο Νταβίντ Φοσυτέρ άνοιξε το σκορ με ωραία ενέργεια και στο 23΄ ο Γιάννης Φετφατζίδης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Δύο λεπτά αργότερα σε μια γρήγορη επίθεση των πρωταθλητών Ελλάδας ήρθε το τρίτο τέρμα με αυτογκόλ του Φράνιτς. Στο 28΄ η Βίκτωρυ κέρδισε πέναλτυ το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τόμπσον, μειώνοντας σε 3 - 1,. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήραν το δρόμο για τα αποδυτήρια. Στο  β΄ ημίχρονο οι αλλαγές των δύο προπονητών χάλασαν την εικόνα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και με επιθετικούς προσανατολισμούς με στόχο να μειώσουν ακόμα περισσότερο το σκορ. Τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει και τέταρτο γκολ με τον Ντιόγκο, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στην επανάληψη στη θέση του Ράφικ Τζιμπούρ. Αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης

οι «ρυθρόλευκοι αποθεώθηκαν από περίπου 20,.000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο Etihad Stadium,. http://www.footballaustralia.com.au/melbournevictory/

Το φιλμ του αγώνα

Eναρξη του φιλικού

10΄: Ο Νταβίντ Φουστέρ άνοιξε το σκορ στο 10΄ του αγώνα και ο Ολυμπιακός δείχνει στα πρώτα λεπτά να είναι καλύτερος από την αντίπαλό του.

23': ο Γιάννης Φετφατζίδης έκανε το 2 - 0

25': ο Ολυμπιακός σημειώνει και τρίτο τέρμα, χάρη σε αυτογκόλ του Φράνιτς 0 - 3

30': ο Τόμσον με εύστοχη εκτέλεση πέναλτυ μειώνει σε 1 - 3

Στο τέλος του α΄ ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είναι μπροστά στο σκορ με 3 - 1,. Ξεχωρίζει ο Γιάννης Φετφατζίδης, που είναι πολύ κινητικός

Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Βίκτωρυ έχει ξεκινήσει επιθετικά και προσπαθεί να μειώσει το σκορ

Οι πέντε Ελληνες διεθνείς του Ολυμπιακού που ξεκίνησαν στο α' μέρος, έφυγαν απ' ευθείας στην ανάπαυλα του ημχρόνου για το αεροδρόμιο προκειμένου να επιστρέψουν γρηγορότερα από την υπόλοιπη αποστολή στην Ελλάδα
55΄: Ο Ολυμπιακός έχει ισορροπήσει το ματς

58’: Αλλαγή για την Βίκτωρυ μέσα ο Γκάλαχερ και ο Νταιηβις στη θέση του Κεμπ και του Φερέιρα

70΄: Εχει πέσει ο ρυθμός της αναμέτρησης και καμμιά ομάδα δεν δείχνει απειλητική. Σε αυτό έχουν παίξει ρόλο οι πολλές αλλαγές των δύο προπονητών

Στο β΄ ημίχρονο έχουν περάσει στον αγωνιστικό χώρο από πλευράς Ολυμπιακού οι Μοντέστο ( Τοροσίδης ) Ορμπάιθ ( Παπαδόπουλος ) Ποτουρίδης ( Χολέμπας ) Μακούν ( Μανιάτης ) Αμπντούν ( Φετφατζίδης ) Ντιόγκο ( Τζιμπούρ )
Δασκαλάκης ( Κάρολ )

83΄: Ο ρυθμός του αγώνα έχει ανέβει χωρίς πάντως, να υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες

88΄:  Γκολ για τον Ολυμπιακό με σκόρερ τον Ντιόγκο. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός κάνει το 4 - 1

Τέλος του αγώνα

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Μέγιερι, Τοροσίδης, Χολέμπας,
Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Φέισα, Μανιάτης, Φουστέρ, Φετφατζίδης, Μιραλάς και Τζιμπούρ

Η ενδεκάδα της Μέλμπουρν: Τόμας, Φοσίνι, Τραορέ, Φράνιτς, Μπρόχαμ, Κεμπ, Τόμπσον, Ρόγιας, Φερέιρα, Ζέγκο, Ολσοπ

Την αποστολή του Ολυμπιακού απαρτίζουν οι Κάρολ, Μανιάτης, Μοντέστο, Μέλμπεργκ, Ιμπαγάσα, Φέισα, Τζιμπούρ, Μιραλάς, Φετφατζίδης, Φουστέρ, Χολέμπας, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Ορμπάιθ, Τοροσίδης, Μέγιερι, Μακούν, Ντιόγο, Ποτουρίδης, Αμπντούν και Δασκαλάκης

Εκτός έμειναν οι Μαρκάνο, Καζίμ, Παπάζογλου, Σουμπίνιο και Μόνχε καθώς και ο Πάντελιτς που συνεχίζει το πρόγραμμά του και δεν υπολογιζόταν για το ταξίδι αυτό

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας από την πρώτη στιγμή που πάτησαν το πόδι τους στην Αυστραλία, γνώρισαν την αποθέωση από ομογενείς φίλους του Ολυμπιακού και υπέγραψαν εκατοντάδες αυτόγραφα. Η προσέλευση του κόσμου πάντως, δεν είναι η αναμενόμενη αφού στο Etihad Stadium βρίσκονται περίπου 16,.500 φίλαθλοι

Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί τηλεοπτικά σε μαγνητοσκόπηση στις 19:30 ώρα Ελλάδας από το Novasports 2 και από την επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ Ολυμπιακός