Σάββατο 26 Μαΐου 2012

Ελλάδα - Σλοβενία 1 - 1 ( φιλικος )

Το καλό της πρόσωπο έδειξε η Εθνική ομάδα, αλλά η ικανοποιητική εμφάνιση στο πρώτο φιλικό δεν στάθηκε ικανή να χαρίσει τη νίκη στους διεθνείς. Η ομάδα του Σάντος αναδείχθηκε ισόπαλη με 1 - 1 με τον Βασίλη Τοροσίδη να πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ νωρίς 8' για να ισοφαρίσουν οι Σλοβένοι με τη λήξη του αγώνα με το άψογα εκτελεσμένο φάουλ του Κούρτιτς. Σε γενικές γραμμές η Εθνική ομάδα έδειξε ότι χρειάζεται δουλειά και ο χρόνος μπορεί να λειτουργήσει υπέρ της μέχρι το πρώτο παιχνίδι του Euro απέναντι στην Πολωνία. Αν και δεν υπήρχε η ιδανική λειτουργία στο κέντρο οι παίκτες του Σάντος κατάφεραν να βγάλουν φάσεις και να διευρύνουν το υπέρ τους σκορ. Ο Πορτογάλος δοκιμάζει ακόμα σχήματα και μένει να φανεί αν θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει τους ιδανικούς ποδοσφαιριστές στις ανάγκες του κάθε αγώνα,., http://www.sport-fm.gr/article/555300

Τέλος Αγώνα

Πιέζει και στις καθυστερήσεις η Εθνική με δύο σημαντικές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Φορτούνη

87': Γκολ. Ο Κούρτιτς πετυχαίνει ένα πολύ όμορφο γκολ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Η μπάλα κοντραρε και λίγο στο τοίχος

86': Επικίνδυνο φάουλ του Παπασταθόπουλου στον επιθετικό της Σλοβενίας. οριακά έξω από την περιοχή το τράβηγμα του Ελληνα κεντρικύ αμυντικού

69': Κίτρινη στον Παπασταθόπουλο

68': Διπλή ευκαιρία για την Εθνική με Παπασταθόπουλο και Μήτρογλου

55': Σουτ από τον Καραγκούνη άουτ

50': Μεγάλη ευκαιρία με πρωταγωνιστή τον Γκέκα ο οποιός σούταρε πάνω από το δοκάρι

Εναρξη δεύτερου μέρους
.
46" Ο Μαλεζάς στη θέση του Κατσουράνη

45+1: Ο Κατσουράνης ζυγίζει το πόδι του και σουτάρει δυνατά η μπάλα γλύφει το δοκάρι του Σλοβένου τερματοφύλακα και περνάει άουτ

44': Το σουτ του Καραγκούνη είναι τεχνικό αλλά περνάει ελάχιστα εκτός εστίας

23': Ο Τζιωλης στη θέση του Τοροσίδη ο οποιός δείχνει να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο γόνατο

17': Κιτρινίζεται ο Κατσουράνης για διαμαρτυρία

8': Γκολ! Ο Μανιάτης τροφοδοτεί τον Τοροσίδη, επέλαση του τελευταίου από τα δεξιά και διαγώνιο σουτ που δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Χαντάνοβιτς.

Η Εθνική ανοίγει νωρίς το σκορ

3' Οι Σλοβένοι φαίνονται απειλητικοί

Ισόπαλη με 1 - 1 αναδείχθηκε η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου στο φιλικό με τη Σλοβενία στο Κουφστάιν, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για την τελική φάση του Euro 2012

Μπροστά σε 150 Ελληνες φιλάθλους, η Εθνική άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, με τον Τοροσίδη που επωφελήθηκε μακρινή μπαλιά του Μανιάτη, βγήκε στην πλάτη της άμυνας και τέλειωσε τη φάση με ωραίο σουτ από πλάγια θέση

Ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού, όμως, στάθηκε άτυχος στο 23’ όταν τραυματίστηκε στο γόνατο, με τις πρώτες εκτιμήσεις να αναφέρουν ότι δεν υπάρχει κάτι το ανησυχητικό

Το γκολ της ισοφάρισης για τους Σλοβένους πέτυχε στο 87’ ο Κούρτιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Κονέ με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Σέζαρ

Το τελευταίο φιλικό της Εθνικής πριν την πρεμιέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Πέμπτη με αντίπαλο την Αρμενία

Τα γκολ: Τοροσίδης 8’ – Κούρτιτς 87’

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα: Χαλκιάς, Τοροσίδης ( Τζιωλης 23’ ) Χολέμπας, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Μανιάτης ( Λυμπερόπουλος 65’ ) Κατσουράνης ( Μαλεζάς 46’ ) Καραγκούνης, Νίνης ( Κονέ 72’ ) Σαμαράς ( Φορτούνης 46’ ) Γκέκας ( Μήτρογλου 65’ )

Σλοβενία: Χαντάνοβιτς, Μπρέτσκο, Σούλερ, Σέζαρ, Τζόκιτς ( Κέλαρ 21΄ ) Κούρτιτς, Ραντοσάβλιεβιτς, Ζβρσιτς ( Λουμπίγιανκιτς 47’ ) Κιρμ ( Ιλισιτς 66’ )
 Σίσιτς ( Μπίρσα 47’ ) Μάταβτς

Τα αποτελέσματα των σημαντικότερων φιλικών:

Ισπανία – Σερβία 2 - 0
64' Αντριαν 74' πεναλτυ Καθόρλα
Ελβετία – Γερμανία 5 - 3
21' 23' 50' Ντερντιγιόκ 67' Λιχστάινερ 76' Μεχμεντί –
45' Χούμελς 64' Σούρλε 72' Ρέους
Πορτογαλία – Σκόπια 0 - 0
Ιρλανδία – Βοσνία 1 - 0 78' Λονγκ
Πολωνία – Σλοβακία 1 - 0 37' Περκίς
Βραζιλία – Δανία 3 - 1
8' 40' Χουλκ 13' Ζιμληνγκ – 71' Μπέντνερ
Ολλανδία – Βουλγαρία 1 - 2
45’ Φαν Πέρσυ - 50’ πεναλτυ Ποπωφ 90’ Μιτσάνσκυ
Νορβηγία – Αγγλία 0 - 1 9’ Γιανγκ
Τσεχία – Ισραήλ 2 - 1 17’ πεναλτυ Μπάρος 90’ Λαφατα – 45’ Σέχτερ