Πέμπτη 31 Μαΐου 2012

Ελλάδα - Αρμενία 1 - 0 σε φιλικό πριν από το Euro 2012

Η νίκη δεν συνοδεύτηκε και από καλή εμφάνιση Μόνο το γκολ του Κυριάκου Παπαδόπουλου που έκρινε τελικά το αποτέλεσμα του φιλικού αγώνα που έγινε στο Κουφστάιν της Αυστρίας ανάμεσα στην Ελλάδα και την Αρμενία, θα θέλει να θυμάται ο Φερνάντο Σάντος, από την εμφάνιση της Εθνικής ομάδας, λίγο πριν από την έναρξη του Euro 2012 και την πρώτη αναμέτρηση με την Πολωνία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε στο 23’ από στημένη φάση, ενώ γενικώς δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας.  Μάλιστα... κατάφερε να σπαταλήσει τις δύο ευκαιρίες να σκοράρει από την άσπρη βούλα του πέναλτυ, αφού τόσο ο Σαμαράς, όσο και ο Κατσουράνης, νικήθηκαν από τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Χειρότερη η εικόνα στο Β’ ημίχρονο μετά την αλλαγή του Καραγκούνη που... μέχρι  τότε έσωζε τα προσχήματα στο κέντρο, ενώ οι Αρμένιοι έφτασαν πολλές φορές κοντά στο γκολ

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική είχε διάθεση και στο 23΄ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, άνοιξε με εξαιρετική κεφαλιά το σκορ για την γαλανόλευκη που προσπάθησε κυρίως με τον Καραγκούνη να δημιουργήσει ευκαιρίες. Επεσε, όμως και σε έναν πολύ καλό και έμπειρο γκολκηπερ, τον 37χρονο Μπερεζόφσκυ της Δυναμό Μόσχας

Ο Αρμένιος τερματοφύλακας ήταν σε μεγάλη μέρα, κάτι που φάνηκε και στο 71' όταν απέκρουσε ( μπλοκάροντας μάλιστα ) το πέναλτυ του Γιώργου Σαμαρά!

Εμοιαζε, πάντως, με απονωμή δικαιοσύνης αφού δεν υπήρξε ποτέ παράβαση στο μαρκάρισμα του Ελληνα διεθνή από τον Χοβσεπιάν

Γενικά, στο δεύτερο 45λεπτο η ελληνική ομάδα έκανε συντήρηση δυνάμεων, δίνοντας την ευκαιρία στους Αρμένιους να αναπτυχθούν και να απειλήσουν σε αρκετές περιπτώσεις με ισοφάριση

Προς το τέλος του αγώνα, ο διαιτητής Χάρταμ έδωσε ένα ακόμη... υπερβολικό πέναλτυ υπέρ της Ελλάδας, σε μαρκάρισμα του Γεντιγκαριάν στον Φετφατζίδη
Αυτή τη φορά, την εκτέλεση ανέλαβε ο Κατσουράνης, όμως ο Μπερεζόφσκυ απέκρουσε και πάλι στο 86',. Για τις ( δικαιολογημένες ) διαμαρτυρίες των Αρμένιων, αποβλήθηκε ο προπονητής τους, Βαρντάν Μινασιάν

Γενικά, η εικόνα της Εθνικής, ιδιαίτερα στο β' ημίχρονο ήταν αποκαρδιωτική. Σίγουρα έπαιξαν ρόλο και οι αλλαγές, όμως είναι βέβαιο ότι θα χρειαστεί κάτι παραπάνω στο EURO της Πολωνίας, ενώ απομένουν μόλι οκτώ ημέρες για την πρεμιέρα.

Διαιτητής: Χάρταμ ( Αυστρία )

ΕΛΛΑΔΑ ( Φερνάντο Σάντος ): Σηφάκης, Παπασταθόπουλος ( 60΄ Μάκος )  Χολέμπας ( 60΄ Τζαβέλλας )  Αβραάμ Παπαδόπουλος, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Κατσουράνης, Μανιάτης, Καραγκούνης ( 46΄ Φωτάκης )
Σαλπιγγίδης ( 85΄ Μήτρογλου ) Φορτούνης ( 46΄ Σαμαράς ) Γκέκας ( 60΄ Φετφατζίδης )

ΑΡΜΕΝΙΑ ( Βαρντάν Μινασιάν ): Μπερεζόφσκυ, Χοβσεπιάν, Αρζουμανιάν,
Αλεξανιάν ( 78΄ Μικογιάν ) Χαϊραπετιάν, Μκρτσιάν, Μχιταριάν,
Χαζαριάν ( 88΄ Σαρκίσωφ ) Μανογιάν, Μάρκος Πιτσέλι ( 73΄ Αρτούρ Γεντιγκαριάν )  Μόβσισιάν

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΡΜΕΝΙΑ 1 - 0

Θέλει δουλειά..
.
Η επιθυμία του Σάντος ( και ο σκοπός τέτοιων αγώνων ) υλοποιήθηκε χτες.
Στο τελευταίο φιλικό - πριν την έναρξη των υποχρεώσεών της στα τελικά του Euro 2012 - της Εθνικής με αντίπαλο την Αρμενία, ο ομοσπονδιακός εκλέκτορας είδε αρκετά πράγματα ( θετικά και αρνητικά ) Ετσι μέχρι την επόμενη Παρασκευή
( πρεμιέρα με αντίπαλο την Πολωνία ) θα δουλέψει για να διορθώσει τα κακώς κείμενα ( που μπορούν να διορθωθούν ) Οι γαλανόλευκοι έδειξαν δύο πρόσωπα. Ενα καλό στο πρώτο ημίχρονο και ένα προβληματικό - στην ανασταλτική λειτουργία, στη δημιουργία, στην ευστοχία, στην αυτοσυγκέντρωση - στην επανάληψη. Κέρδισαν με 1 - 0 ( 23' Κυριακος Παπαδόπουλος ) έχασαν δύο πέναλτυ - 71' Σαμαράς 86' Κατσουράνης - αλλά αυτά ελάχιστη σημασία έχουν. Το βασικό είναι πως βγήκαν χρήσιμα συμπεράσματα, κυρίως για τις αδυναμίες και τα λάθη που πρέπει να δουλευτούν. Η αποστολή της Εθνικής επιστρέφει σήμερα από την Αυστρία και την Κυριακή αναχωρεί για τη Βαρσοβία