Σάββατο 7 Απριλίου 2012

32η αγωνιστικη: Ο Μάτα λύτρωσε στο 93' την Τσέλσυ

Με γκολ του Χουάν Μάτα στο 93ο λεπτό, η Τσέλσυ επικράτησε 2 - 1 της Γουίγκαν και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για την κατάληψη της 3ης θέσης. Οι μπλε άνοιξαν το σκορ στο 62ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Ιβάνοβιτς, ο οποίος βρισκόταν σε θέση οφ σάιντ, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω αποδεικνύοντας ότι διανύουν παρατεταμένη περίοδο φορμαρίσματος. Οκτώ λεπτά πριν από το φινάλε ο Ντιαμέ με σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έφερε το ματς στα ίσα και όλα έδειχναν ότι δύσκολα θα αλλάξει κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Εντούτοις, ο Μάτα είχε αντίθετη άποψη και στο 93ο λεπτό, μετά από σουτ του Τόρρες στο δοκάρι, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του
Ισόπαλες χωρίς γκολ αναδείχθηκαν Σάντερλαντ και Τόττεναμ σε ένα ματς με λιγοστές ευκαιρίες. Η ομάδα του Λονδίνου μπήκε δυνατά στο ματς και λίγο έλειψε να προηγηθεί στο 4ο λεπτό, όταν το συρτό σουτ του Εκοτό πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μινιολέ. Δέκα λεπτά αργότερα ο διαιτητής δεν καταλόγισε πέναλτυ σε χέρι του Μπάρντσλευ και από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Δεν είναι τυχαίο ότι στο δεύτερο μέρος χάθηκαν μόλις δύο καλές ευκαιρίες  στο 59' με τον Μπαιηλ και στο 74' με τον Φαν ντερ Φαρτ

Ούτε τα προσχήματα δεν μπορεί να κρατήσει, πλέον, η Λίβερπουλ που έφερε 1 - 1 με την Αστον Βίλλα. Οι χωριάτες προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με εν κινήσει εντυπωσιακό πλασέ του Χερντ ( στην αρχή της φάσης ίσως να έγινε φάουλ στον Ντόνι ) Στη συνέχεια ο Κάουτ αστόχησε από πλεονεκτική θέση και ο Σουάρες είχε δοκάρι, πριν επιτευχθεί η ισοφάριση στο 82ο λεπτό. Ο Τζέραρντ έβγαλε τη σέντρα, ο Αγκερ σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του Γκίβεν και ο Σουάρες μπήκε με την μπάλα μες στο τέρμα

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

Σουωνση - Νιούκαστλ 0 - 2
5' 69' Σισσέ
Σάντερλαντ - Τόττεναμ 0 - 0
Μπόλτον - Φούλαμ 0 - 3
30' 45' Ντέμπσευ 80' Ντιαρά
Τσέλσυ - Γουίγκαν 2 - 1
62' Ιβάνοβιτς 93' Μάτα - 82' Ντιαμέ
Λίβερπουλ - Αστον Βίλλα 1 - 1
82' Σουάρες - 10' Χερντ
Νόργουιτς - Εβερτον 2 - 2
39' Χάουσον 76' Χολτ - 22' 61' Γέλαβιτς
Γουέστ Μπρομγουιτς - Μπλάκμπερν 3 - 0
7' αυτογκολ Ολσον 69' Φόρτιουν 85' Ρίτζγουελ
Στόουκ Σιτυ - Γουλβς 2 - 1
37' Χουτ 61' Κράουτς - 24' Κάητλυ