Κυριακή 1 Απριλίου 2012

31η αγωνιστικη: Εσωσε την παρτίδα η Μάντσεστερ Σίτυ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3 - 1 από την Σάντερλαντ, η Μάντσεστερ Σίτυ ισοφάρισε μέσα σε ένα λεπτό και πήρε τον πολύτιμο βαθμό. Επί της ουσίας, όμως, αν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νικήσει την Μπλάκμπερν, η διαφορά μεταξύ των δύο συνδιεκδικητών του τίτλου, θα εκτοξευθεί στους 5 βαθμούς. Οι μαύρες γάτες προηγήθηκαν στο 31ο λεπτό με τεχνικό σουτ του Λάρσον από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, πριν ο Μπαλοτέλι ισοφαρίσει στο 43' από το σημείο του πέναλτυ. Εν τέλει το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε προηγούμενους τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Μπέντνερ με κεφαλιά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2 - 1,., Τα πράγματα πήραν δραματική τροπή για τους πολίτες, όταν μετά από εξαιρετική αντεπίθεση στο 55' ο Λάρσον δεν δυσκολεύτηκε να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην Σάντερλαντ.

Η είσοδος του Σωτήρη Κυργιάκου στο 80ό λεπτό, πάντως, δεν έφερε γούρι στην ομάδα του, αφού μέσα σε ένα λεπτό ( 85' - 86' ) οι Μπαλοτέλι και Κολάρωφ διαμόρφωσαν το τελικό 3 - 3

Γεμάτο συγκινήσεις και γκολ ήταν το παιχνίδι του Βίλλα Παρκ, όπου η Τσέλσυ επιβλήθηκε 4 - 2 της Αστον Βίλλα. Μόλις στο 9ο λεπτό ο Στάριτζ, μετά από φάση διαρκείας, άνοιξε το σκορ με κοντινή προσπάθεια, ενώ στο 51' ο Ιβάνοβιτς με προβολή ( έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ) έκανε το 2 - 0,., Παρόλα αυτά, το ματς είχε ακόμη πολύ... ψωμί, αφού μέσα σε ένα τρίλεπτο, οι χωριάτες έφεραν το ματς στα ίσα με τα γκολ των Κόλλινς ( στο 77' με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση πλαγίου ) και Λιτσάυ ( στο 80' με σουτ στην αριστερή γωνία ) Τελικά η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 83' ο Ιβάνοβιτς με κοντινή κεφαλιά  σε φάση που θύμισε μπιλιάρδο  έκανε το 3 - 2 Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 92' με διαγώνιο πλασέ

Μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να αποφύγει τον υποβιβασμό έκανε η ΚΠΡ που επικράτησε 2 - 1 της Αρσεναλ. Στο 22ο λεπτό ο Τααράμπτ εξέθεσε τον Βερμάλεν και με σουτ στην κλειστή γωνία του Σέζνυ άνοιξε το σκορ. Οι κανονιέρηδες ισοφάρισαν στο 37' με διπλή προσπάθεια του Γουωλκοτ  η πρώτη κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Κέννυ, οι γηπεδούχοι όμως, πήραν τους τρεις βαθμούς στο 66' με ψύχραιμο πλασέ του Ντιακιτέ, έπειτα από προσπάθεια του Μακ Κη. Νωρίτερα, ο Φαν Πέρσυ είχε νικηθεί σε τετ α τετ από τον Κέννυ.

Εχει βαλθεί να τρελάνει κόσμο η Γουίγκαν. Οχι μόνο παρέμεινε αήττητη για τέταρτο σερί ματς, αλλά επικράτησε 2 - 0 της Στόουκ και έκανε ακόμη ένα μεγάλο βήμα για να πετύχει κάτι που πριν από λίγο διάστημα φάνταζε απίθανο: να παραμείνει στην Premier League. Μετά από σέντρα του Μποσεζούρ στο 54' ο Αλκαράθ με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 93' ο Μόουζες πέρασε τον Μπέγκοβιτς και έγραψε το τελικό αποτέλεσμα. Ενα γκολ σε κάθε ημίχρονο έφτανε και περίσσευε για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Γουέστ Μπρομγουιτς η Εβερτον και να προσπεράσει στην 7η θέση τη μισητή Λίβερπουλ ( παίζει σημερα με την Νιούκαστλ ) Οι καρακάξες προηγήθηκαν στο 18ο λεπτό με αυτογκόλ του Μακ Ολεη - ο Οσμαν έκανε το σουτ και η μπάλα κόντραρε - ενώ στο 68' ο Ανιτσέμπε με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2 - 0

Τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών έβαλε η Φούλαμ που επικράτησε 2 - 1 της Νόργουιτς. Οι κότατζερς πήραν το προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Ρουίς και απόκρουση του Ρούντι, ο Ντέμπσευ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των καναρινιών. Δέκα λεπτά αργότερα ο Νταφ με τεχνικό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, ενώ στη συνέχεια οι Ντέμπσευ και Κατσανίκλιτς σημάδεψαν τα δοκάρια του Ρούντι. Τελικά η ομάδα που στην πορεία σκόραρε ήταν η Νόργουιτς ( στο 77' με τον Γουίλμπραχαμ ) ωστόσο δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους

Στο ντέρμπυ της ουράς, η Μπόλτον επικράτησε 3 - 2 της Γουλβς στο Μολινω και έκανε μεγάλο βήμα για την παραμονή. Οι λύκοι προηγήθηκαν στο 53ο λεπτό με μακρινό σουτ του Κάητλ, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 63' με - ανύπαρκτο - πέναλτυ του Πετρωφ, πήραν το προβάδισμα στο 80' με τον Αλόνσο και κλείδωσαν τη νίκη στο 84' με τον Νταιηβις, πριν ο Τζάρβις διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 88'

Ενδιαφέρουν

Αυτή ήταν η μόλις 2η νίκη της Τσέλσυ στις 13 τελευταίες της επισκέψεις στο
Βίλλα Παρκ ( 7 ισοπαλίες - 4 ήττες )

Η Μάντσεστερ Σίτυ είναι η ομάδα που έχει κερδίσει τα πιο πολλά πέναλτυ σε
εντός έδρας αναμετρήσεις (8 )

Μετά από 16 παιχνίδια, η Μάντσεστερ Σίτυ δέχθηκε γκολ στο πρώτο μέρος

Τα 4 από τα 6 τελευταία εκτός έδρας γκολ του Τίο Γουωλκοτ έχουν σημειωθεί στο Λονδίνο

Τα 4 από τα τελευταία 5 γκολ του Σεμπάστιαν Λάρσον έχουν σημειωθεί με σουτ έξω από την περιοχή

Χρειάστηκε να επιχειρήσει 69 σουτ για να σημειώσει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα ο Τααράμπτ

Μόνο ο Γουαιην Ρούνευ και ο Ρόμπιν φαν Πέρσυ έχουν βάλει περισσότερα γκολ από τον Ντέμπσευ εντός του 2012

Η Αστον Βίλλα έχει βάλει 8 γκολ στις 3 τελευταίες αναμετρήσεις με την Τσέλσυ

Η Αστον Βίλλα είναι η ομάδα που έχει δεχθεί τα περισσότερα γκολ από κόρνερ στο πρωτάθλημα ( 13)

Ο Φερνάντο Τόρρες σκόραρε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα
μετά από 1,035 λεπτά

Για πρώτη φορά από τον Δεκέμβριο του 2006 η Μπόλτον κάνει τρεις σερί νίκες

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής

Αστον Βίλλα - Τσέλσυ 2 - 4
77' Κόλινς 80' Λιτσάυ
9' Στάριτζ 51' 83' Ιβάνοβιτς 92' Τόρρες
Εβερτον - Γουέστ Μπρομγουιτς 2 - 0
18' αυτογκολ Μακ Ολεη 68' Ανιτσέμπε
Φούλαμ - Νόργουιτς 2 - 1
2' Ντέμπσευ 13' Νταφ - 77' Γουίλμπραχαμ
ΚΠΡ - Αρσεναλ 2 - 1
2' Τααράμπτ 66' Ντιακιτέ - 37' Γουωλκοτ
Γουίγκαν - Στόουκ Σιτυ 2 - 0
54' Αλκαράθ 93' Μόουζες
Γουλβς - Μπόλτον 2 - 3
53' Κάιτλυ 88' Τζάρβις
63' πεναλτυ Πετρωφ 80' Αλόνσο 84' Νταιηβις
Μάντσεστερ Σίτυ - Σάντερλαντ 3 - 3
43' πεναλτυ Μπαλοτέλι 85' Μπαλοτέλι 86' Κολάρωφ
31' 55' Λάρσον 45+4' Μπέντνερ