Κυριακή 1 Απριλίου 2012

27η αγωνιστική

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε σήμερα πρωταθλητής Ελλάδας για 39η φορά στην ιστορία του και 14η στα τελευταία 16 χρόνια, καθώς νίκησε 1 - 0 τον Παναιτωλικό μέσα στο Αγρίνιο, για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας, και εξασφάλισε τον τίτλο, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου. Το γκολ σημείωσε ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Κέβην Μιραλάς, στο 54΄ Με νίκη συνέχισε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας, καθώς επιβλήθηκε 1 - 0 του Αρη στο Ολυμπιακό Στάδιο, σε αναμέτρηση για την 27η αγωνιστική. Ο Ρούντολφ σημείωσε στο 82΄ το γκολ που χάρισε το τρίποντο στους πράσινους, οι οποίοι αγωνίζονταν από το 59΄ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σπυρόπουλου με δεύτερη κίτρινη. Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Παγκρήτιο, Εργοτέλης και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2 - 2 στο πλαίσιο της 27ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2 - 0 με εκτελέσεις πέναλτυ του Αναστασάκου
στο 51΄ και του Μήτρογλου στο 64΄ αλλά οι Κρήτες, αν και αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 48΄ λόγω αποβολής του Καβουσάκη, ισοφάρισαν με τέρματα των Γιοβάνοβιτς 74΄ και Κατσικοκέρη 80

Με γκολ του Τσίγκα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Κέρκυρα απέσπασε ισοπαλία 2 - 2 από την ΑΕΚ στο Νησί των Φαιάκων, στο πλαίσιο της 27ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας, και διατήρησε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία. Η ομάδα του Τίμου Καβακά ( ντεμπούτο στον πάγκο ) είχε προηγηθεί στο 14΄ με τον Οσμάν, αλλά η Ενωση είχε ανατρέψει την κατάσταση με τους Κλωναρίδη στο 16΄ και Λυμπερόπουλο στο 37΄

Νίκη σωτηρίας πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα με 2 - 1 επί του ΠΑΟΚ μέσα στο γήπεδο της Τούμπας, για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2 - 0 με τους Βίλλα 7΄ Γεωργίου 70΄
και ο δικέφαλος μείωσε με τον Παπάζογλου 71΄

Ισόπαλη 2 - 2 έληξε η αναμέτρηση του Αστέρα με τον ΟΦΗ στην Τρίπολη για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Βάντο με αυτογκόλ στο 12' και Φρανκού στο 37' ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Μάντζιος 31' και Παπουλής 73' Με γκολ του Κούτσι με πέναλτυ στο 60΄ και του Κούρντι στο 90΄ ο Πανιώνιος επικράτησε 2 - 0 του Λεβαδειακού στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 27ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Οι κυανέρυθροι πήραν ένα πολύτιμο τρίποντο και έφτασαν στους 32 βαθμούς, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή τους στην κατηγορία

Τέλος σε ένα σερί οκτώ ηττών έβαλε σήμερα η Ξάνθη, που επιβλήθηκε 1 - 0 της Δόξας Δράμας στα Πηγάδια, σε αναμέτρηση για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Ο Βασιλακάκης σημείωσε στο 12ο λεπτό το γκολ που χάρισε τους τρεις βαθμούς στους ακρίτες, οι οποίοι... αγνοούσαν τη χαρά της νίκης από τις 22 Ιανουαρίου, όταν επικράτησαν 1 - 0 του Ολυμπιακού