Τετάρτη 18 Απριλίου 2012

Τσέλσυ - Μπαρτσελωνα 1 - 0: Η κόντρα του 21ου αιώνα

Η γρανιτένια άμυνα της Τσέλσυ άντεξε στα κύματα επιθέσεων της Μπαρτσελωνα στο Στάμφορντ Μπριτζ και το τέρμα του Ντιντιέ Ντρογκμπά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έδωσε τη νίκη 1 - 0 στους Λονδρέζους, που ταξιδεύουν στην Ισπανία την επόμενη εβδομάδα με αυξημένες ελπίδες πρόκρισης

Κόκκινες κάρτες: -

Το πλάνο του Ρομπέρτο ντι Ματέο ήταν το μοναδικό αποδεκτό για ένα τέτοιο παιχνίδι. Διπλή άμυνα ζώνης, γραμμή... Μαζινω. Κι η αλήθεια είναι ότι οι Καταλανοί δυσκολεύθηκαν, αφού μόλις στο... 9' είχαν την πρώτη καλή στιγμή τους, με δοκάρι του Αλέξις Σάντσες. Στα επίμαχα man -to- man οι μπλε τα πήγαν πολύ καλά, αλλά όταν οι φιλοξενούμενοι άρχισαν τις συνεργασίες, εκεί χανόταν η μπάλα, έστω κι αν ο Λιονέλ Μέσι δεν ευθυνόταν τόσο πολύ γι' αυτό. Οι ευκαιρίες των μπλαουγκράνα, όμως, δεν είχαν την κατάληξη που θα επιθυμούσαν. Ο Πετρ Τσεχ δήλωνε παρών όποτε χρειάστηκε, η ατυχία κι η αστοχία των φιλοξενούμενων επίσης κι η επιπολαιότητα των Σάντσες και Τσεσκ Φάμπρεγας κρατούσαν την Μπαρτσελωνα στο μηδέν

Την ίδια στιγμή, ο Ντιντιέ Ντρογκμπά εξελισσόταν σε πρωταγωνιστή του ημιχρόνου. Αγωνίστηκε ως αιχμή του δόρατος, αλλά η... μοναξιά του τον ανάγκασε να δώσει πολλές μάχες με τους αμυντικούς των Καταλανών. Ως αποτέλεσμα, βρισκόταν περισσότερη ώρα πεσμένος στο έδαφος, παρά στα πόδια του. Οταν για μία φορά δεν έπεσε, σκόραρε. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο 33χρονος επιθετικός που μένει ελεύθερος το καλοκαίρι έκανε το 1 - 0 μετά από όμορφη αντεπίθεση των Λονδρέζων, που δικαιώθηκαν σε πρώτη φάση για την επιλογή του οργανωμένου κι αμυντικού παιχνιδιού

Η Μπαρτσελωνα κρατούσε τον απόλυτο έλεγχο και στο 2ο μέρος, ωστόσο έπαψε να αναπτύσσεται ορθολογικά. Οι Αντρές Ινιέστα και Σάντσες δεν άρχιζαν επιθέσεις από τα άκρα, αλλά από το συνωστισμένο άξονα, ο Μέσι σταμάτησε να δίνει πάσες κι οι περισσότερες επιθέσεις των φιλοξενούμενων αποτέλεσαν βούτυρο στο ψωμί των γηπεδούχων. Υπήρχε η εξαίρεση στον κανόνα με ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία του Σάντσες, ωστόσο οι αλλαγές ήταν επιβεβλημένες

Η πρώτη αφορούσε στον Πέδρο για να δώσει έκταση δεξιά και στην πλάτη του συχνά προωθημένου Ασλευ Κωουλ. Η απάντηση του ντι Ματέο ήταν ο Σαλωμόν Καλού αντί του Χουάν Μάτα κι ακολούθησε η αλλαγή του Τιάγο Αλκάνταρα αντί του Φάμπρεγας. Η προσφορά αυτών των κινήσεων ήταν η καταστροφή του ρυθμού, συνθήκη που ευεργέτησε τους μπλε, μιας και πήραν ανάσες για την... πολιορκία των τελευταίων λεπτών. Οι μπλαουγκράνα, όμως, δεν βρήκαν χώρους όσο κι αν άλλαζαν τις πάσες κι η υποδειγματική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων κράτησε το 1 - 0 μέχρι τέλους, εξωθώντας τους πρωταθλητές Ευρώπης στην πρώτη φετινή ήττα στο θεσμό

Ενας τρόπος υπάρχει για να αντιμετωπίσεις τη συγκεκριμένη Μπαρτσελωνα και αυτόν εφάρμοσε ο Ρομπέρτο ντι Ματέο, στο μέτρο των δυνατοτήτων των παικτών του. Διπλές ζώνες, τριπλά μαρκαρίσματα και όταν αυτά δεν ήταν αρκετά, η βοήθεια... άνωθεν. Κάπως έτσι θα έχει τύχη η Τσέλσυ στα επόμενα 90 λεπτά...

Ειδική μνεία στον Πετρ Τσεχ, ο οποίος κάλυψε τους συμπαίκτες του σε όποιες επιθέσεις ξέφυγαν οι Καταλανοί. Εντυπωσιακές επεμβάσεις από τον αντίπαλο της Εθνικής Ελλάδας στο επερχόμενο Euro 2012 που δεν ξεχνά την τέχνη του

Εάν δεν είχε βάλει ο ίδιος τον πήχη τόσο ψηλά, τότε θα ψάχναμε γι' αλλού. Αλλά ο Μέσι σε αυτό το ματς απογοήτευσε για τα στάνταρ του και κυρίως για τον εγωισμό που επέδειξε σε ορισμένες επιθέσεις που η λογική ανάπτυξη επέβαλε πάσα. Δεν του βγήκαν πολλά πράγματα του Αργεντινού, που είχε να αντιμετωπίσει