Δευτέρα 12 Μαρτίου 2012

Η ΑΕΚ πήρε το ντέρμπυ κόντρα στον ΠΑΟ

Πολύτιμο έδαφος στο κυνήγι του φετινού τίτλου έχασε σήμερα
( Κυριακή ) ο Παναθηναϊκός.
Μία εβδομάδα πριν το μεγάλο ντέρμπυ με τον Ολυμπιακό, οι πράσινοι ηττήθηκαν 2 - 0 από την ψυχωμένη ΑΕΚ στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία της 24ης ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας. Το γκολ του Λεονάρντο στο 48΄ και αυτό του Κλωναρίδη στο 71΄ άφησαν τέσσερις βαθμούς πίσω το τριφύλλι από τον αιώνιο αντίπαλό του, ενώ για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα η ομάδα του Ζεσουάλντο Φερέιρα γνωρίζει την ήττα για δεύτερη διαδοχική φορά http://www.onsports.gr/web-tv - - http://www.sport-fm.gr/
Αντίθετα, ο Ολυμπιακός νίκησε στο  Καραϊσκάκη τον Αρη με 3 - 0 στο πλαίσιο της
24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας και εξακολουθεί να διατηρεί την πρώτη θέση στη βαθμολογία. Τα τέρματα των ερυθρόλευκων σημείωσαν οι Μαρκάνο 18΄ Χολέμπας με πέναλτυ 45΄+ και Μιραλάς 69΄ ενώ στη φάση του δεύτερου γκολ αποβλήθηκε ο Σηφάκης, που ανέτρεψε τον Αμπντούν. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αρης προερχόταν από ένα αήττητο σερί εννέα αγώνων, ενώ ο Ολυμπιακός μετρά έξι συνεχείς νίκες μετά την ήττα από την Ξάνθη στα Πηγάδια την

Εξάλλου, ο ΠΑΣ Γιάννινα πανηγύρισε στην πρωτεύουσα της Ηπείρου τη νίκη που χρειαζόταν για να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού, επικρατώντας του Λεβαδειακού με 2 - 0 στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 22΄ με τον Μπεσέρα και διπλασίασαν στο 61΄ με τον Ντάσιο απέναντι στους Βοιωτούς, οι οποίοι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο για πολύ μεγάλο διάστημα της συνάντησης, λόγω της αποβολής του Αλεξίου στο 18ο λεπτό.
Πολύτιμη νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για την παραμονή της στην κατηγορία, σημείωσε η Κέρκυρα, που επικράτησε στο νησί των Φαιάκων με 2 - 0 της Ξάνθης. Οι γηπεδούχοι, που σημείωσαν και τα δύο τέρματά τους στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Καλαντζή 60΄ και Γκουστάβο 69΄ εξήλθαν από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφήνοντας πίσω τους Παναιτωλικό και Εργοτέλη. Η ακριτική ομάδα ολοκλήρωσε τη συνάντηση με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Ντάνυ στο 83ο λεπτό, την οποία ακολούθησε και η αποβολή του Μαρίνου Ουζουνίδη για διαμαρτυρία.
Τη δεύτερη διαδοχική του νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός, αυτή την φορά επί του Εργοτέλη, με 2 - 0 Οι Κρητικοί, που πλέον, κινδυνεύουν σοβαρά με υποβιβασμό
( τρίτοι από το τέλος ) συμπλήρωσαν 8 αγωνες χωρίς νίκη ( 6 ήττες, 2 ισοπαλίες )
Ο Χαριστέας στο 23΄ και ο Καμαρά στο 51΄ με πέναλτυ ήταν οι σκόρερ της ομάδας του Τάκη Λεμονή http://www.sport-fm.gr/videos/1024193