Σάββατο 24 Μαρτίου 2012

30ή αγωνιστικη: Εχασε έδαφος η Σίτυ

Την ευκαιρία να προσπεράσει - έστω και προσωρινά την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - έχασε η Σίτυ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1 - 1 με την Στόουκ, η οποία σκόραρε με καταπληκτικό γκολ του Κράουτς. Επειτα από ένα ιδιαίτερα βαρετό πρώτο ημίχρονο και μετά τη συμπλήρωση δεκατριών λεπτών στο δεύτερο, ο Πητερ Κράουτς σημείωσε το γκολ της χρονιάς
Ο Πέναντ έστρωσε με κεφαλιά και ο υψηλόσωμος επιθετικός εκτέλεσε με μακρινό, ψηλοκρεμαστό σουτ τον Χαρτ. Οι πολίτες αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 76' με σουτ -κεραυνό του Γιάγια Τουρέ ( η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Σόουκρος, άλλαξε ελαφρώς πορεία και τρύπησε τον Μπέγκοβιτς ) Αυτό το αποτέλεσμα κάθε άλλο παρά ικανοποιεί την Σίτυ, καθώς αν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νικήσει την Φούλαμ την Δευτέρα ( 26/ 3 ) θα ξεφύγει τρεις βαθμούς.

Το Λονδρέζικο ντέρμπυ της Τσέλσυ με την Τόττεναμ μπορεί να έληξε ισόπαλο
( χωρίς γκολ ) αν κάποια εκ των δύο, όμως, δικαιούται να είναι ικανοποιημένη από το αποτέλεσμα, αυτή είναι η ομάδα του Χάρρυ Ρέντναπ. Η μοναδική καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήταν μια τριπλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια οι μπλε άγγιξαν το γκολ όταν ο Μάτα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Φρίντελ, αλλά στα τελευταία λεπτά, τα σπιρούνια έφτασαν μία ανάσα από τη νίκη. Ο Αντεμπαγιόρ απέφυγε τον Φρίντελ και πλάσαρε σε κενή εστία, όμως, επενέβη σωτήρια ο Κέηχιλ, ενώ αμέσως μετά, ο Μπαιηλ με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τσεχ. Η Τόττεναμ παραμένει στο +5 από την Τσέλσυ και μόνο αν αυτοκτονήσει, θα χάσει την 4η θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League της επόμενης σαιζόν. Για πρώτη φορά από τον Μάρτιο του 2010 η Αρσεναλ έφτασε τις έξι σερί νίκες, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί τρεις βαθμούς από την Τόττεναμ. Ο Γκιμπς με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ, ενώ ο Γουωλκοτ έγινε αποδέκτης μιας υπέροχης μπαλιάς του Σονγκ και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2 - 0 μόλις στο 25',., Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Αρτέτα με απευθείας εκτέλεση φάουλ

Η έκπληξη της αγωνιστικής σημειώθηκε στο Ανφιλντ, όπου η Λίβερπουλ ηττήθηκε
2 - 1 από την Γουίγκαν. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Μαλόνευ με εύστοχο χτύπημα πέναλτυ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι όμως πλήρωσαν το λάθος του 47ου λεπτού. Ο Σουάρες συνεργάστηκε ωραία με τον Τζέραρντ και με εν κινήσει πλασέ ισοφάρισε. Τελικά οι λάτικς πήραν μία ιδιαίτερα σημαντική νίκη, όταν στο 63' ο Κάλντγουελ ευνοήθηκε από τις κόντρες και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρέινα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκραντ Χολτ η Νόργουιτς επικράτησε 2 - 1 της ουραγού Γουλβς. Ενα μόλις λεπτό μετά το ωραίο γκολ ( με πλασέ στην κίνηση ) του Τζάρβις, ο Αγγλος επιθετικός ισοφάρισε με αρχοντικό στυλ, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ξανασκόραρε με πέναλτυ και χάρισε τη νίκη στα καναρίνια. Αν μάλιστα, δεν αποβαλλόταν στο 86' για σκληρό μαρκάρισμα στον Κάητλυ, τα πράγματα θα ήταν ιδανικά για την Νόργουιτς

Νικηφόρο ήταν το πρώτο ματς που έδωσε η Μπόλτον μετά την ανακοπή καρδιάς που υπέστη ο Φαμπρίς Μουαμπά. MVP ήταν αναμφίβολα ο Νταιηβιντ Γουητερ που σημείωσε δύο γκολ ( στο 28' και το 35' με ισάριθμες καρφωτές κεφαλιές ) Το μόνο που κατάφερε η Μπλάκμπερν ήταν να μειώσει με κεφαλιά του Ενζονζί στο 56',., Αξίζει να σημειωθεί πως ο διαιτητής δεν έδωσε πεντακάθαρο πέναλτυ στα ρόδα, όταν δεν υπήρχε σκορ στο ματς

Με χαρακτηριστική άνεση ξεπέρασε το εμπόδιο της ΚΠΡ η Σάντερλαντ. Οι μαύρες γάτες πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων με καρφωτή κεφαλιά του Μπέντνερ στο 41' διπλή προσπάθεια του Μακ Κλιν στο 70' και εν κινήσει πλασέ του Σεσσενιόν στο 76' πριν ο Τάιβο διαμορφώσει το τελικό 3 - 1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 79',., Αρνητικός πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων ήταν ο Τζιμπρίλ Σισσέ που αποβλήθηκε στο 55ο λεπτό επειδή έκανε τάκλιν με τα δύο πόδια στον Βόχαν
Στη μόλις τρίτη εντός έδρας ήττα της υποχρέωσε την Σουωνση η Εβερτον
Τα ζαχαρωτά επικράτησαν 2 - 0 χάρη στα γκολ των Μπαιηνς
( με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 59' ) και Γέλαβιτς
( με εξ επαφής πλασέ στο 76' έπειτα από ασίστ του Φελαϊνί )

Ενδιαφέρουν...
Στα τελευταία 5 ματς της Τσέλσυ, τα πρώτα ημίχρονα έχουν ολοκληρωθεί χωρίς σκορ
Μόνο ένας Αγγλος παίκτης έχει βάλει πιο πολλά γκολ από τον Χολτ. Ο Γουαιην Ρούνευ
Ο Γκραντ Χολτ έγινε ο τρίτος παίκτης της σαιζόν που σκοράρει και αποβάλλεται στο ίδιο ματς. Προηγήθηκαν οι Τόρρες και Μπάρτον

Αν το πρωτάθλημα είχε ξεκινήσει την 1η Ιανουαρίου, η Λίβερπουλ θα βρισκόταν στη 18η θέση με μόλις 8 βαθμούς. Τους ίδιους θα είχε συγκεντρώσει η ΚΠΡ ενώ κάτω τους θα υπήρχε μόνο η Γουλβς με 5

Το πρόγραμμα της 30ής αγωνιστικής

Τσέλσυ - Τόττεναμ 0 - 0
Αρσεναλ - Αστον Βίλλα 3 - 0
16' Γκιμπς 25' Γουωλκοτ 93' Αρτέτα
Μπόλτον - Μπλάκμπερν 2 - 1
28' 35' Γουίτερ  56' Ενζονζί
Λίβερπουλ - Γουίγκαν 1 - 2
47' Σουάρες  30' πεναλτυ Μαλόνευ 63' Κάλντγουελ
Νόργουιτς - Γουλβς 2 - 1
26' 45+1' Χολτ  25' Τζάρβις
Σάντερλαντ - ΚΠΡ 3 - 1
41' Μπέντνερ 70' Μακ Κλιν 76' Σεσσενιόν  79' Τάιβο
Σουωνση - Εβερτον 0 - 2
59' Μπαιηνς 76' Γέλαβιτς
Στόουκ - Μάντσεστερ Σίτυ 1 - 1
9' Κράουτς  76' Γιαγια Τουρέ