Σάββατο 31 Μαρτίου 2012

28η αγωνιστικη: Πλησίασε την Ντόρτμουντ η Μπάγερν

Η Μπάγερν πήρε το βαυαρικό ντέρμπυ με την Νυρεμβέργη ( 1 - 0 ) και μείωσε στους 3 βαθμούς τη διαφορά από την Ντόρτμουντ. Ηττα - σοκ για Βέρντερ ( 0 - 3 από την Μάιντζ ) Λίγες ημέρες μετά τη νίκη στο Βελοντρόμ, η Μπάγερν ξεπέρασε το εμπόδιο της αξιόμαχης Νυρεμβέργης και πλησίασε την Ντόρτμουντ στην κορυφή. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 69ο λεπτό μετά από λάθος του Μάροχ. Ο Ριμπερί έκανε το δυνατό σουτ, ο Σάφερ απέκρουσε και ο επερχόμενος Ρόμπεν χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Γιουπ Χάυνκες. Από τις 13 Αυγούστου ( 2η αγωνιστική ) είχε να γευθεί τη χαρά της νίκης σε εκτός έδρας αγωνα η Μάιντζ και τελικά έμελλε να την γευθεί σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος με το εμφατικό 3 - 0 Από ασίστ του Ιβανσιτς και αριστερό πλασέ του Σζάλαυ στο 19' προήλθε το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων, ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Τσούπο - Μότινγκ έκανε το 2 - 0,., Ο τελευταίος δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με προβολή στην άδεια εστία του Βίσσε

Το σημαντικότερο βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού έκανε η Φράιμπουργκ, καθώς επικράτησε 2 - 0 της Λεβερκούζεν στο Μπάι Αρίνα. Οι Βραζιλιάνοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με κεφαλιά του Σούστερ στην κενή εστία των γηπεδούχων. Στη συνέχεια οι ασπιρίνες βελτίωσαν την εικόνα τους, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα όμως, οι φιλοξενούμενοι ξαναχτύπησαν με ωραίο σουτ του Καλιγκιούρι και εν τέλει πήραν μία πολύτιμη νίκη. Με γκολ του Μαρσέλ Γιάνσεν στο 29ο λεπτό, το Αμβούργο ξεπέρασε το εμπόδιο της Καϊζερσλάουτερν και, πλέον, απέχει 2 βαθμούς από τη 16η θέση που οδηγεί στα πλαιη άουτ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά. Με το πέρας του χρόνου η ομάδα του Φινκ άρχισε να κερδίζει χώρους στον αγωνιστικό χώρο κι όταν ο Γιάνσεν άνοιξε το σκορ προ κενής εστίας
( έπειτα από απόκρουση του Γιαχιά σε σουτ του Ιλίσεβιτς ) τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα

Στο πρώτο μέρος γράφτηκε η ιστορία του αγώνα Αουγκσμπουργκ - Κολωνία.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό με συρτό σουτ του Κου, ο Ποντόλσκυ ισοφάρισε με πέναλτυ στο 42' και ο Ράφαελ έγραψε το τελικό 2 - 1 από την άσπρη βούλα. Αυτή ήταν η 500ή ήττα της Κολωνίας στην Bundesliga

Ενδιαφέρουν...

Ο Αριεν Ρόμπεν έχει συμμετοχή σε 58 γκολ ( 39 τέρματα - 19 ασίστ ) στα 57 ματς που έχει αγωνιστεί στην Bundesliga

Ο Γιούλιαν Σούστερ έγινε ο 16ος παίκτης της Φράιμπουργκ που σκοράρει φέτος. Καμμία άλλη ομάδα της Bundesliga δεν έχει πράξει αναλόγως

Για πρώτη φορά από τον Μάρτιο του 2010 η Φράιμπουργκ δεν δέχεται γκολ στο πρώτο ημίχρονο για πέντε σερί αγωνες

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Ντόρτμουντ - Στουτγκάρδη 4 - 4
33' Καγκάβα 49' Μπλαστσικόφσκυ 82' Χούμελς 87' Πέρισιτς
71' Ιμπίσεβιτς 77' 79' Σίμπερ 92' Γκέντνερ
Λεβερκούζεν - Φράιμπουργκ 0 - 2
8' Σούστερ 60' Καλιγκιούρι
Αουγκσμπουργκ - Κολωνία 2 - 1
19' Κου 45' πεναλτυ Ράφαελ - 42' πεναλτυ Ποντόλσκυ
Καϊζερσλάουτερν - Αμβούργο 0 - 1
29' Γιάνσεν
Νυρεμβέργη - Μπάγερν 0 - 1
69' Ρόμπεν
Βέρντερ Βρεμης - Μάιντζ 0 - 3
19' Σζάλαυ 48' 74' Τσούπο - Μότινγκ