Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2012

Διπλό πρόκρισης οι... δύο Μάντσεστερ

Τον πρώτο λόγο για πρόκριση στην επόμενη φάση απέκτησαν Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Μάντσεστερ Σίτυ, μετά τις νίκες τους σε Αμστερνταμ και Οπόρτο αντίστοιχα. Θρίαμβος της Μέταλιστ στο Σάλτσμπουργκ
( 4 - 0 ) βήμα πρόκρισης η Αλκμααρ ( 1 - 0 την Αντερλεχτ )

Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση βρίσκεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μετά το 2 - 0 επί του Αγιαξ στο Αμστερνταμ. Οι "κόκκινοι διάβολοι" άνοιξαν το σκορ με κοντινό σουτ του Γιανγκ και "κλείδωσαν" τη νίκη τους με πλασέ του Ερνάντες, ύστερα από ωραία επιθετική προσπάθεια.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ του Βαρέλα ( κοντινή προβολή, έπειτα από γύρισμα του Χουλκ ) η Μάντσεστερ Σίτυ έφυγε νικήτρια από την έδρα της περυσινής νικήτριας της διοργάνωσης και έγινε το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την πρόκριση στους "16" Οι "πολίτες" έστειλαν την προειδοποιητική βολή με το δοκάρι του Ρίτσαρντς και λίγα λεπτά αργότερα ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Περέιρα. Το ματς όδευε προς το φινάλε, όταν μετά από γύρισμα του Γιάγια Τουρέ, ο Αγουέρο με εξ επαφής προβολή έγραψε το τελικό 1 - 2

Χωρίς να πείσει με την εμφάνισή της, η Σάλκε έφερε 1 - 1 με την Πιλζεν στην Τσεχία και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση. Οι πρωταθλητές Τσεχίας άνοιξαν το σκορ με υπέροχο, μονοκόμματο σουτ του Ντάριντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με κοντινή προβολή του Χούντελαρ.

Σε περίπατο μετέτρεψε το υποτιθέμενο ντέρμπυ με την Λάτσιο η Ατλέτικο Μαδρίτης
Η ρωμαϊκή ομάδα προηγήθηκε με κοντινή προσπάθεια του Κλόζε, έπειτα από ασταθή επέμβαση του Κουρτουά, οι "ροχιμπλάνκος" απάντησαν με τα γκολ των Αντριαν, Φαλκάο ( 2)

Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν Λοκομοτίβ και Αθλέτικ. Στο πρώτο η βασκική ομάδα έχασε ουκ ολίγες ευκαιρίες ακόμα και για να "καθαρίσει" την πρόκριση από σήμερα, ωστόσο αρκέστηκε στο γκολ του Μουνιάιν. Μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και μέσα σε ένα δεκάλεπτο ανέτρεψαν τα δεδομένα με το πέναλτυ του Γκλουσάκωφ και το κοντινό σουτ του Καϊσέδο, ύστερα από λάθος εκτίμηση του Αμορεμπιέτα

Η Μέταλιστ θα είναι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου η αντίπαλος του νικητή του ζευγαριού Ρούμπιν - Ολυμπιακός. Η ουκρανική ομάδα φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ τη Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία και πλέον βρίσκεται με το... ενάμισυ πόδι στους "16" του θεσμού

Ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού άφησαν Λέγκια και Σπόρτινγκ Λισσαβωνας. Η πολωνική ομάδα πήρε δύο φορές το προβάδισμα με τα γκολ των Βαβρζίνιακ και Γκολ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τους Καρίσσο και Σάντος

Τον πρώτο λόγο για πρόκριση στους "16" της διοργάνωσης έχει η Αλκμααρ, που επικράτησε 1 - 0 της Αντερλεχτ. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο 35ο λεπτό με κοντινή προβολή του Μάχερ, έπειτα από "γλυκιά" σέντρα του Πόουλσεν

Ενα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να πάρει σημαντικό αβαντάζ πρόκρισης η Αϊντχόβεν. Τα γκολ των Μάταβζ και Τοϊβόνεν "πλήγωσαν" την Τράμπζον Σπορ, η οποία μείωσε στο 32' με τον Αντίν

Ενα εκπληκτικό γκολ του Μεχμέτ Τοπάλ χάρισε στην Βαλένθια τη νίκη επί της Στόουκ. Ο Τούρκος μέσος εξαπέλυσε έναν "κεραυνό" στο 36ο λεπτό αφήνοντας άγαλμα τον Μπέγκοβιτς. Οι "νυχτερίδες" είχαν δοκάρι σε σουτ του Φεγκούλι

Με γκολ του Τζων στο 53ο λεπτό ( ψηλοκρεμαστό σουτ που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ταταρουσάνου ) η Τβέντε επικράτησε 1 - 0 της Στεάουα, στο γήπεδο που θα διεξαχθεί ο φετινός τελικός της διοργάνωσης

Η Κλαμπ Μπρυζ προηγήθηκε με κεφαλιά του Λεστιέν, έπειτα από σέντρα του Στένμαν, το Αννόβερο όμως, ανέτρεψε τα δεδομένα μέσα σε ένα επτάλεπτο
( 73' -80' ) με τα γκολ των Σόμπιεχ ( εξ επαφής προβολή ) και Σλόντραφ ( πέναλτυ )

Βίσλα και Σταντάρ άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1 - 1 Η ομάδα της Λιέγης άνοιξε το σκορ στο 28' με πέναλτυ του Σιριάκ, ο τελευταίος λόγος όμως ανήκε στους γηπεδούχους οι οποίοι ισοφάρισαν στο 88' με κοντινή προσπάθεια του Γκένκωφ, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μέλικσον